Utajnione chemikalia

Przeciwnicy eksploatacji złóż gazu łupkowego w USA często podnoszą kwestię składu płynów stosowanych przez poszczególne firmy wydobywcze do szczelinowania hydraulicznego. Popularny mit mówi, że skład tych płynów jest utajniony, że nikt nie wie co jest zatłaczane do górotworu, a przez to nie można monitorować otoczenia pod kątem ewentualnego skażenia.

W odpowiedzi na ten zarzut zacytuję tekst z dokumentu DEP Marcellus Shale FAQ [.pdf] znajdującego się na stronie Departamentu Ochrony Środowiska Pensylwanii:

Drilling companies must disclose the names of all chemicals to be stored and used at a drilling site in the Pollution Prevention and Contingency Plan that must be submitted to DEP as part of the permit application process. These plans contain copies of material safety data sheets for all chemicals, and DEP recommends to operators that a copy be kept on each well site. This information is on file with DEP and is available to landowners, local governments and emergency responders.

Skład chemiczny płynów jest zatem znany, a informacje o nim są dostępne dla lokalnej administracji i mieszkańców. Możemy sprawdzić jakich związków używają wiertnicy w USA:

w stanie West Virginia, firma Schlumberger; [.pdf]

w stanie Pensylwania, firmy BJS, Fractech, Universal, Halliburton, Superior. [.pdf]

W praktyce firmy podają szczegółowo co zatłaczają do poszczególnych odwiertów i w jakich ilościach. Przykładowy raport z wiercenia i stymulacji odwiertu [.pdf] w Pensylwanii wykonany przez firmę Range Resources (strona 3 i 4).

Posted on 27 kwietnia 2011, in Chemikalia a gaz łupkowy and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s