Szczelinowanie hydrauliczne a wody podziemne

wydobycie-gazu-lupkowegoTo nie będzie wpis o tym, czym jest szczelinowanie hydrauliczne. Napisano o nim już w wielu miejscach, choćby tutaj: Gaz łupkowy – technologia wydobycia. Ja spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy proces szczelinowania jest bezpieczny dla podziemnych stref wodonośnych. Czy powstałe szczeliny nie są przypadkiem na tyle długie, że sięgają rezerwuarów wody pitnej? Czy gaz i płyn szczelinujący są w stanie zanieczyścić wodę znajdującą się co najmniej kilkaset metrów nad złożami gazu łupkowego?

W dotychczasowej historii stosowania szczelinowania hydraulicznego nie stwierdzono ani jednego przypadku, aby sam proces przyczynił się do zanieczyszczenia wód podziemnych. Najważniejszym argumentem przemawiającym za tym faktem jest co najmniej kilkuset metrowa bariera w postaci warstw skalnych pomiędzy spękanymi złożami gazu łupkowego a najbliższymi zasobami wody pitnej. No dobra, ale czy rzeczywiście zmierzono jak długie są powstałe szczeliny, albo jak blisko docierają do najbliższych stref wodonośnych? Czy w ogóle wiemy co dzieje się tam, na dole?

Wiemy. Dzięki badaniom firmy Pinnacle Technologies, należącej do Halliburtona. Zajmuje się ona m.in. optymalizacjami procesów szczelinowania hydraulicznego, w tym badaniami i pomiarami powstających sieci spękań skał. W lutym bieżącego roku na łamach czasopisma The American Oil & Gas Reporter opublikowano artykuł Data Confirm Safety Of Well Fracturing [.pdf, 0,75 MB]. Zawiera on wyniki pomiarów zasięgu spękań w szczelinowanych odwiertach w złożach Barnett i Marcellus.

Złoże Barnett.

Na rysunku 1 przedstawiono wyniki pomiarów zasięgu szczelin w ok. 2 300 odwiertach wykonanych w złożu Barnett na terenie stanu Teksas. Podzielono je wg poszczególnych hrabstw (każde w innym kolorze). Zasięg podziemnych stref wody pitnej znajduje się w górnej części wykresu, oznaczony kolorem granatowym. Wynika z niego, że szczeliny sięgające najbliżej powierzchni dzieli przynajmniej 3 500 stóp (ok. 1 050 metrów) pokładów skał od dolnych granic warstw wodonośnych.

Barnett-Shale-Mapped

Rys.1. Zasięg szczelin w złożu Barnett.

Złoże Marcellus.

Rysunek 2 ilustruje wyniki pomiarów zasięgu szczelin w ok. 400 odwiertach wykonanych w złożu Marcellus na terenach stanów Ohio, Pensylwania i Zachodnia Wirginia. Podzielono je wg stanów, każdy wykreślony oddzielnym kolorem. Zasięg podziemnych stref wody pitnej znajduje się w górnej części wykresu, oznaczony kolorem granatowym. Najmniejsza zanotowana odległość pomiędzy szczelinami a najgłębszą granicą warstw wodonośnych wynosi ok. 4 000 stóp, tj. ponad 1 200 metrów.

Marcellus-Shale-Mapped

Rys.2. Zasięg szczelin w złożu Marcellus.

Powyższe dwa niepozorne wykresy są w rzeczywistości bardzo mocnym dowodem potwierdzającym fakt, że dotychczas nie powiązano żadnego przypadku zanieczyszczenia wód podziemnych ze szczelinowaniem hydraulicznym. Szczelinowanie hydrauliczne jest procesem bezpiecznym dla środowiska i zdrowia ludzi. Twierdzą tak nie tylko firmy z branży oil & gas, ale także rządowe agencje takie jak The Environmental Protection Agency, The Ground Water Protection Council czy The Interstate Oil and Gas Compact Commission.

Źródło: Energy in Depth.

Podobne artykuły:

Reklamy

Posted on 25 Maj 2011, in Szczelinowanie hydrauliczne and tagged , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

  1. Autor zapomniał dodać, że ziemia jest ciałem dynamicznym i z czasem chemikalia dojda do wód podziemny, tak jak ziemia wypycha kamienie. Wszystko jest dynamiczne, i jak nie teraz to za lata do tego dojdzie i nasze dzieci i my bedziemy chorowali itp

    • Ostatnio znalazłem dość ciekawy wywiad z telewizji niezależnej, oczywiście tradycyjnie Pan Jakub będzie marudził na temat nieobiektywności tych mediów, ale jak to już zostało wielokrotnie powiedziane w innych miejscach, zwykli ludzie nie mają takich budżetów jak korporacje i nie mają szans na rzetelne przedstawienie swoich racji w oficjalnych mediach.

      Tak czy inaczej zachęcam do posłuchania, na początku nieistotna z punktu widzenia tej strony wstawka o ACTA, proponuję trochę przewinąć do przodu.

    • A mógłbyś uściślić co w tym materiale jest godnego uwagi? Szczerze mówiąc to pada w nim wiele bzdur (no rozumiem, koleś nie jest geologiem). A uśmiech na twarzy wywołało stwierdzenie, że nie powinniśmy wydobywać gazu łupkowego poprzez szczelinowanie, bo to metoda niezbadana i eksperymentalna! Hahaha, Amerykanie przyznają sami, że do tej pory dokonali prawie milion szczelinowań odwiertów, ale jakiś pan w jakieś niezależnej telewizji arbitralnie stwierdza, że to metoda eksperymentalna 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s