Prasówka, cz. 3

Komisja Izby Gmin ds. energii wezwała rząd do poparcia eksploatacji gazu łupkowego w Anglii pod warunkiem, że rząd dopilnuje, by nie doszło do skażenia wód gruntowych i emisji metanu – donosi BBC.

„Nie widzimy ryzyka skażenia źródeł wody, jeśli eksploatacja będzie prawidłowa. Agencje regulacyjne muszą być czujne i ściśle monitorować wiercenia, ale odbywają się one znacznie poniżej tafli wody, dlatego nie powinno to być kwestią” – powiedział BBC przewodniczący komisji Tim Yeo.

Tekst artykułu dostępny w serwisie gazownictwo.wnp.pl: Komisja brytyjskiej Izby Gmin za eksploatacją gazu łupkowego.

„Mamy doskonałe możliwości otworzenia nowej karty współpracy z administracją USA i prywatnymi przedsiębiorstwami energetycznymi Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dlatego też zachęcam administrację USA do aktywnej współpracy z nami” – czytamy w rozpowszechnionym we wtorek oświadczeniu wiceministra spraw zagranicznych Litwy Egidijusa Meilunasa.

Francuzi nie chcą gazu łupkowego, Niemcy też niechętnie na niego patrzą. Wydawałoby się , że poza Polską nie ma w Europie chętnych na amerykańskie inwestycje gazownicze. A tu taka niespodzianka, Litwa i Wielka Brytania są zainteresowane pozyskiwaniem gazu ziemnego z nowych źródeł. Czyżby nikt u nich nie oglądał nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego „Gasland” :)? Tekst artykułu dostępny w serwisie gazownictwo.wnp.pl: Litwa zachęca USA do współpracy w wydobyciu gazu łupkowego.

Dr Małgorzata Woźnicka, dyrektor ds. gospodarowania wodami podziemnymi w Państwowym Instytucie Geologicznym, podczas wizyty w USA spotykała się z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za wydobywanie gazu łupkowego w tym kraju:

„Nie potwierdzono nam żadnego incydentu, aby woda z chemikaliami używana w czasie szczelinowania hydraulicznego w procesie wydobywania gazu z łupków dostała się do wód gruntowych” – powiedziała (…) „Żadna eksploatacja złóż, zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, także innych złóż energetycznych, nie jest neutralna dla środowiska. Należy przede wszystkim kontrolować i monitorować taką działalność. Jeśli coś wzbudzi podejrzenia, wtedy należy podejmować odpowiednie działania” – zaznaczyła.

Więcej na stronie gazownictwo.wnp.pl w artykule: PIG o szczelinowaniu hydraulicznym podczas wydobywania gazu z łupków.

Reklamy

Posted on 27 Maj 2011, in Gaz łupkowy na świecie and tagged , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s