Gaz łupkowy w USA – regulacje prawne

paragraf

Dzisiaj krótki wpis o popularnym, a wg mnie nawet zabawnym micie. Podobno w USA branża wydobywcza nie przejmuje się ochroną środowiska. Zanieczyszcza wody podziemne, zatruwa rzeki, nie utylizuje swoich odpadów, itd. Jednym słowem – wolna amerykanka.

Najważniejszym formalnym argumentem przeciwko szczelinowaniu hydraulicznemu jest rzekomy fakt, że proces ten nie jest dobrze regulowany prawnie. Chodzi przede wszystkim o wyłączenie szczelinowania hydraulicznego spod aktu Safe Drinking Water Act (SDWA – prawo federalne uchwalone w celu zapewnienia odpowiednich standardów wody pitnej). Na początku należy wyjaśnić, że w historii przemysłowego wykorzystywania tej metody stymulacji odwiertów nigdy nie podlegała ona pod SDWA. Ba, była stosowana już kilkadziesiąt lat przed ustanowieniem SDWA w 1974 roku. Zatem nie można wyłączyć spod działania SDWA czegoś, co nigdy pod nią nie podlegało. Druga sprawa; USA jako federacja stanów różni się od naszej polskiej rzeczywistości także w kwestii źródeł stanowienia prawa. To, że procesy szczelinowania hydraulicznego nie podlegają pod federalny SDWA nie oznacza, że nie podlegają pod żadne regulacje.

Działalność przemysłu wydobywczego regulowana jest wieloma przepisami na każdym etapie prac – od rozpoczęcia wiercenia po eksploatację złoża. Są to nie tylko akty federalne jak Clean Water Act, ale także stanowe. Na przykładzie Pensylwanii: Clean Streams Law, Water Resources Planning Act, Solid Waste Management Act i inne. Nie będę opisywał czego dotyczą poszczególne ustawy, ponieważ łatwo znaleźć o nich informacje np. w Wikipedii.

Historia eksploatacji złóż węglowodorów w USA ma już ponad 100 lat. Zadziwiające jest to, że niektórzy są skłonni uwierzyć, iż w tak długim okresie czasu nie wypracowano odpowiednich regulacji prawnych.  Owszem, wypracowano na bazie dziesiątków lat doświadczeń. Ponadto władze stanowe mogą nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, jak choćby naprawa dróg zniszczonych przez ciężarówki i ciężki sprzęt. Parę słów na ten temat we wpisie Łupkowy boom w Pensylwanii – skutki gospodarcze.

Źródła:

Energy in Depth FAQ

Pennsylvania Department of Environmental Protection Marcellus Shale

Pennsylvania Department of Environmental Protection FAQ

Reklamy

Posted on 31 Maj 2011, in Fakty i mity o gazie łupkowym and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s