Zużycie wody na potrzeby wierceń i szczelinowania hydraulicznego

pierwszy-odwiert-w-Polsce

Rys.1. Łebień LE-1, pierwsze w Polsce wiercenia w złożach gazu łupkowego.

Udostępnianie złóż węglowodorów wymaga sporych ilości wody. Samo wykonanie odwiertu pochłania 65 000 – 600 000 galonów wody (ok. 250 – 2 300 metrów sześć.). W przypadku gazu łupkowego konieczne jest przeprowadzenie stymulacji odwiertu – szczelinowania hydraulicznego. Zabieg ten wymaga największej ilości wody w całym procesie, średnio jest to 4,5 milionów galonów wody (ok. 17 000 metrów sześć.) na odwiert (źródło: Chesapeake Energy: Water use in deep shale gas exploration [.pdf]).

Skąd brać takie ilości wody? Źródeł jest kilka:

 • wody powierzchniowe (rzeki, jeziora);
 • podziemne warstwy wodonośne (wody słodkie);
 • podziemne warstwy wód solankowych;
 • wody powracającej z odwiertu (ponowne użycie odzyskanego płynu szczelinującego);
 • wody pochodzące z miejskich lub przemysłowych oczyszczalni ścieków.


Czy w przypadku korzystania z dwóch pierwszych źródeł możliwe jest zakłócenie lokalnej gospodarki wodnej? Przeciwnicy eksploatacji gazu łupkowego często twierdzą, że tak duży pobór wody może doprowadzić do obniżenia poziomu wód gruntowych i wyschnięcia lokalnych studni czy ujęć wodnych. Powołują się przy tym na informacje o deficycie wody na części obszarów objętych koncesjami poszukiwawczymi i ostrzegają, że z tego powodu ofiarą gazu łupkowego może stać się rolnictwo.

O tym, że obawy te są bezpodstawne świadczą dwa argumenty: regulacje prawne oraz udział poboru wody na potrzeby przygotowania odwiertów w ogólnej konsumpcji wody na danym obszarze.

W Polsce nie jest możliwe prowadzenie „rabunkowej” gospodarki wodnej. Aby móc korzystać z wód konieczne jest pozwolenie wodnoprawne. Kilka wypisów z prawa wodnego:

Art. 125. Pozwolenie wodnoprawne nie może naruszać:
1) ustaleń warunków korzystania z wód regionu wodnego lub warunków korzystania z wód zlewni,
2) ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
3) wymagań ochrony zdrowia ludzi, środowiska oraz dóbr kultury wpisanych do rejestru zabytków, wynikających z odrębnych przepisów.

Art. 128. 1. W pozwoleniu wodnoprawnym ustala się cel i zakres korzystania z wód, warunki wykonywania uprawnienia oraz obowiązki niezbędne ze względu na ochronę zasobów środowiska, interesów ludności i gospodarki, a w szczególności:
1) ilość pobieranej wody,
2) ograniczenia wynikające z konieczności zachowania przepływu nienaruszalnego,
3) sposób gospodarowania wodą,(…)

Osuszone studnie, brak wody dla rolnictwa i inne apokaliptyczne wizje można spokojnie włożyć między bajki. Tym bardziej, że wiertnicy korzystają ze znikomej ilości wody w porównaniu do zapotrzebowania innych sektorów. Takie wnioski płyną z doświadczeń amerykańskich. Ilość wody zużywanej na potrzeby szczelinowania i wierceń stanowi niewielki procent zasobów zużywanych przez lokalnych mieszkańców, przemysł, energetykę i rolnictwo (rys.2).

zużycie wody

Rys.2. Zużycie wody na obszarach czterech złóż gazu łupkowego w USA.

W obszarze złoża Barnett w stanie Teksas ponad 80% zużywanej wody to potrzeby komunalne, a prace związane z wydobyciem gazu łupkowego to jedynie 0,4%. W obszarze złoża Marcellus (głównie Pensylwania) wiertnicy zużywają dwukrotnie mniej wody (0,06%) niż wynosi zużycie na potrzeby nawadniania pól (0,12%)!

Jest jeszcze jeden aspekt, który bardzo często pomija się przy dyskusjach o zapotrzebowaniu na wodę do szczelinowania hydraulicznego. Potrzeby komunalne, przemysł czy rolnictwo wykazują ciągłe zapotrzebowanie na wodę. Firmy wydobywcze potrzebują wody jednorazowo, tylko na czas wierceń i stymulacji odwiertów. Zatem ich udział w wykorzystywaniu lokalnych zasobów wodnych nie jest wpływem długoterminowym a chwilowym.

Podobne artykuły:

Reklamy

Posted on 3 czerwca 2011, in Szczelinowanie hydrauliczne and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

 1. Witam,

  czy prezentacja Państwowego Instytutu Geologicznego, której kawałek Pan zamieścił, jest ogólnie dostępna? Bardzo chciałabym się z nią zapoznać.

  Pozdrawiam
  Kasia

 2. Prezentacja dostępna jest pod adresem:
  http://www.shale-gas.itc.pw.edu.pl/pl/materials
  Zamieszczony fragment pochodzi z prezentacji p.Poprawy, Panel 4

 3. Dziękuję i pozdrawiam
  Kasia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s