Ile wody pochłonie szczelinowanie hydrauliczne w Polsce do roku 2017?

Dlaczego do roku 2017? Według danych z Ministerstwa Środowiska [.pdf] do tego roku w Polsce ma być wykonanych 236 otworów poszukiwawczych. Możemy zatem oszacować ile wody pochłoną prace firm wiertniczych.

Zakładając zużycie wody na jeden odwiert równe 20 000 metrów sześciennych otrzymujemy:

236 * 20 000 m^3 = 4 720 000 m^3 wody.

Dużo wody, ale jej pobór będzie rozłożony w czasie. Przyjmijmy zatem kolejne założenia:

 • wiercenia potrwają 5 lat (od 2012 do 2016 roku);
 • ilość powstających odwiertów będzie taka sama w każdym roku, co daje nam 236 / 5 = 47,2, czyli 48 odwiertów na rok.

Średnioroczne zużycie wody wyniesie zatem 48 * 20 000 m^3 = 960 000 m^3 wody.

W dalszych rozważaniach podeprę się danymi z opracowania Państwowej Służby Hydrogeologicznej pt.: Struktura poboru wód podziemnych w Polsce [.pdf] z 2009 roku. W rozdziale 6 Struktura użytkowania wód podziemnych w ramach poboru rejestrowanego znajdziemy informacje dotyczące rejestrowanego poboru wód podziemnych w latach 2000 – 2005. Najnowsze dane z roku 2005 podają, że roczne rejestrowane zużycie w Polsce wyniosło 1 379 828 000 m^3 wody (rys.1).

pobór wód 2005

Rys.1. Rejestrowany pobór wód podziemnych w 2005 roku.


Zakładając w najbliższych latach pobór wody na zbliżonym poziomie, możemy oszacować roczny udział zużycia wody na potrzeby wykonania odwiertów pod gaz łupkowy w zużyciu przez wszystkie sektory:

960 000 m^3 / 1 379 828 000 m^3 = 0,07%.

0,07% to jest mniej wody niż zużywa leśnictwo, a 10 razy mniej niż rolnictwo. Jesli nawet wszystkie 236 odwierty zostaną wykonane w ciągu jednego roku, to zużycie wody wyniesie:

(236 * 20 000 m^3) / 1 379 828 000 m^3 = 0,34% rejestrowanego zużycia.

Powyższe szacunki pokazują, że zapotrzebowanie branży wiertniczej na wodę jest bardzo niewielkie w stosunku do innych sektorów i nie wpłynie negatywnie na gospodarkę zasobami wód podziemnych. Nawet w przypadku wykonywania kilkuset odwiertów rocznie. A mówimy jedynie o rejestrowanym poborze wody.

Jeśli zajrzymy do rozdziału 8 ww. opracowania dowiemy się, że całkowity pobór wód podziemnych w Polsce wynosił od 3 456 mln m^3 do 4 756 mln m^3, w zależności od wielkości poboru nieopomiarowanego (rys.2).

całkowity pobór wód 2005

Rys.2. Całkowity pobór wód podziemnych.

Wnioski z tych krótkich szacunków są oczywiste – wiercenia i procesy szczelinowania hydraulicznego w złożach gazu łupkowego pochłoną nieznaczne ilości wód podziemnych w stosunku do całkowitego poboru przez wszystkie branże gospodarki. Bezpodstawne są obawy o wyschnięcie studni i ujęć wodnych, obniżenie poziomu wód gruntowych czy brak wody dla rolnictwa.

Ponadto w moich rozważaniach nie uwzgledniłem faktu, że wodę można pobierać także z innych źródeł niż podziemne zasoby wody słodkiej: wody powierzchniowe, podziemne warstwy wód solankowych, wody powracające z odwiertu (ponowne wykorzystanie części z nich), wody z miejskich lub przemyslowych oczyszczalni ścieków. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że wiertnicy pobierają wodę tylko raz, natomiast potrzeby komunalne, przemysł czy rolnictwo wykazują ciągłe zapotrzebowanie na wodę.

Podobne artykuły:

Reklamy

Posted on 10 czerwca 2011, in Szczelinowanie hydrauliczne and tagged , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

 1. Mamy do czynienia z ogromną eskalacją realnych zagrożeń „geologicznych” powodowaną przez polityków i urzędników w ostatnich kilku latach.
  Ten rząd i sejm, rzutem na taśmę wprowadzają nowe prawo geologiczne i górnicze (Pgg przyjęte przez sejm w dniu 27 maja 2011r.), w którym koncesja dla podmiotu komercyjnego na wydobycie gazu, zatłaczanie substancji pod ziemię, deponowanie odpadów radioaktywnych, odkrywkę węgla brunatnego, ma status celu publicznego.
  Można wywłaszczać ludzi, ograniczać lub likwidować działalność gospodarczą (dotychczas prowadzoną przez dzierżawców lub właścicieli nieruchomości) na terenach objętych koncesją, wykupić te tereny za bezcen (tracą one wartość rynkową jako tereny zagrożone górniczo), likwidować samorządność gmin. A wszystko to zgodnie z nowym Prawem g i g, w ramach wydanych koncesji lub prywatyzacji kopalni i obiektów energetycznych – dla obcych podmiotów.

  Wystarczy spojrzeć na mapę terenów objętych koncesjami przez obce podmioty, aby stwierdzić, że ok. 1/3 terytorium Polski już do nas nie należy, tak jak ½ zasobów energetycznych, które leżą na tych terenach (gaz, ropa, węgiel, geotermia).
  Problem ten jest najistotniejszym dla istnienia państwa – obecnie i w najbliższej przyszłości.
  Trzeba zauważyć, że oddanie zasobów energetycznych w obce ręce pozbawia nas źródeł spłat zadłużenia zagranicznego. Stawia to Polskę w dramatycznej sytuacji, bankructwa, bez szans w przyszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s