Czy gaz łupkowy powinien budzić nasze obawy?

paragrafNa stronie Ministerstwa Środowiska opublikowano artykuł pt.: Gaz z łupków pod środowiskową kontrolą, będący zbiorem opinii Henryka Jacka Jezierskiego, Głównego Geologa Kraju. Wyjaśnia on kilka aspektów prawnych i środowiskowych dotyczących prac związanych z poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu łupkowego z perspektywy polskiego prawa i naszych dotychczasowych doświadczeń z wydobyciem węglowodorów. Wybrane fragmenty pozwoliłem sobie zamieścić poniżej:

– Jesteśmy przygotowani do tego, żeby w pełni czuwać nad bezpiecznym środowiskowo poszukiwaniem, a następnie wydobywaniem (w przyszłości) gazu z łupków w Polsce. Stoimy na straży dzięki dobremu prawu i systemowym działaniom (GGK, mapa drogowa) oraz instytucjom, które czuwają nad środowiskiem: GDOŚ – oceny oddziaływania na środowisko, KZGW – bezpieczeństwo zasobów wody oraz przestrzeganiem prawa – GIOŚ. Polskie prawo gwarantuje właściwą ochronę wód, powierzchni ziemi czy krajobrazu. Niedogodności, których nie da się uniknąć, będą minimalizowane, np. hałas przez ekrany akustyczne – podkreśla dr Henryk Jacek Jezierski, Główny Geolog Kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Istnieją także ścisłe gwarancje bezpieczeństwa dla wód powierzchniowych i podziemnych. Wstępne analizy przeprowadzone w kwestii zużycia wody dla obszaru potencjalnej produkcji gazu łupkowego wskazują, że pobór wody do procesu szczelinowania (w przypadku korzystania z wód pitnych) nie wpłynie znacząco na bilans. Według wstępnych obliczeń ilość wody zużywania dziennie przez Warszawę do celów komunalnych jest odpowiednikiem tygodniowego do miesięcznego zużycia wody do szczelinowania na obszarze o powierzchni kilkudziesięciu tysięcy km kwadratowych.

Każdy element tego procesu, tak jak inne procesy inwestycyjne w Polsce podlega także monitoringowi i kontrolom Inspekcji Ochrony Środowiska. W przypadku przekroczenia warunków korzystania ze środowiska, w tym np. za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, dopuszczalnego ładunku ścieków czy za naruszenie warunków pozwolenia wodno-prawnego inspektorzy mogą stosować kary pieniężne. Łączna kara administracyjna za rok kalendarzowy dla wyżej wymienionych przekroczeń wyniosłaby ok. 7 mln zł! Jeśli w grę wchodziłyby rażące naruszenia zasad ochrony środowiska, prawo umożliwia zgłoszenie wniosku do prokuratury – w katalogu kar znajdują się grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Najdotkliwszą jest wstrzymanie działalności instalacji.

Cały tekst dostępny tutaj: Gaz z łupków pod środowiskową kontrolą.

Reklamy

Posted on 14 czerwca 2011, in Ochrona środowiska and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s