Prasówka, cz. 4

Gaz łupkowy: Jedni się boją, drudzy liczą na pieniądze

Poszukiwania trwają też na Zamojszczyźnie. – Wszyscy czekamy na rezultaty tych prac. Jest nadzieja, że w przyszłości możemy mieć dochody z tego tytułu – mówi Józef Długosz, wójt gminy Miączyn (powiat zamojski). Wójt przyznaje, że ciężki sprzęt używany do badań zniszczył już 40 km dróg gruntowych. – Ale dostaliśmy już pieniądze na ich naprawę – dodaje Długosz.

Pierwsze efekty poszukiwań złóż gazu łupkowego już są. W ubiegłym roku wykonano odwierty i dwa zabiegi szczelinowania w Markowoli koło Puław. Gazu nie znaleziono, ale pracownicy PGNiG planują tu wrócić. 18 lipca w Markowoli odbędzie się seminarium edukacyjne.
Sprawdziliśmy czy zabiegi, które wykonaliśmy miały negatywny wpływ na środowisko. Badaliśmy stan gleb, wód gruntowych i wodę w studniach. Ekspertyzy wykazały, że nasze działania nie zmieniły środowiska – przekonuje Joanna Zakrzewska z PGNiG.

Cały artykuł na stronie dziennikwschodni.pl.

Protesty społeczne nie powinny powstrzymać wydobycia gazu łupkowego

Poprzez działania edukacyjne i informacyjne będziemy przekonywali ludzi, że wydobycie gazu łupkowego nie jest działaniem szkodliwym dla środowiska – mówi Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska.

Minister Błaszczyk wskazuje, że potencjalne złoża gazu łupkowego w Polsce znajdują się na terenach stosunkowo mało zamieszkanych, co będzie ułatwieniem w eksploatacji. Podkreśla, że w każdym miejscu, gdzie może dojść do eksploatacji gazu łupkowego, musi być prowadzony odpowiedni dialog społeczny.

Chyba ktoś „na górze” zdał sobie sprawę z tego, że trzeba wyjść do ludzi i starać się odkłamywać wiele mitów nt. gazu łupkowego. Ogłupiający Gasland i paniczne apele „antyłupkowe” krążące w internecie sporo namieszały ludziom w głowach. Choć i tak najlepszym argumentem za gazem łupkowym będzie pokazanie w praktyce, że jego wydobycie jest bezpieczne.

Cały artykuł na stronie gazownictwo.wnp.pl.

Reklamy

Posted on 29 czerwca 2011, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. UWAGA na GAZ z ŁUPKÓW !!!
    Amerykański dokument przedstawiający zbrodniczy proceder wydobywania gazu łupkowego na terytorium USA. Ludzie chorują na raka, zwierzęta zdychają, a władza mówi – wszystko jest OK. Winę za ten stan ponosi metoda wydobycia gazu z łupków polegająca na wpompowywaniu ton chemikaliów w ziemię, które dostają się do wód gruntowych, a co za tym idzie do wody pitnej.

    Link do filmu GASLAND z 2010:
    link usunięty – spam [Jakub Słabicki]

    • Linki do Gaslandu bez merytorycznej wypowiedzi traktuję jako spam i usuwam. Powyższy komentarz to typowy antyłupkowy spam spotykany na wielu forach internetowych, rozpowszechniany metodą „kopiuj i wklej”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s