Prasówka, cz. 5

Veolia oczyści wody z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce

Veolia Water Systems, w ramach kontraktu z BNK Petroleum, będzie oczyszczać wody po procesie szczelinowania z poszukiwań gazu łupkowego z odwiertu Wytowno w województwie pomorskim. Właścicielem koncesji jest Saponis Investements.

Wbrew panikarzom zagospodarowanie ścieków odbywać się będzie zgodnie z polskim prawem. To na barkach firm wydobywczych leży obowiązek utylizacji zużytego płynu szczelinującego. Cały tekst notki na stronie gazownictwo.wnp.pl

Monitorowany odwiert gazu z łupków – bezpieczny dla środowiska

W pobranych próbkach oznaczono zawartości metali ciężkich (Er, Ni, Pb), olejów mineralnych i chlorków. W obu seriach pomiarowych wartości wszystkich badanych parametrów nie przekraczały limitów dopuszczalnych dla gruntów rolnych i nie zanotowano znaczących różnic w wynikach uzyskanych przed rozpoczęciem i po zakończeniu prac.

Cały teren wiertni został zbadany pod kątem zawartości metanu w powietrzu glebowym na głębokości 1,2-1,5 m. W żadnej z 30 sond nie stwierdzono metanu w ilościach możliwych do wykrycia przy użyciu zastosowanej metody pomiarowej, tak przed rozpoczęciem prac, jak i po ich zakończeniu.

Ocenę stanu wód przeprowadzono na podstawie próbek pobranych z trzech okolicznych studni gospodarskich. Sprawdzano m.in. smak, zapach, stężenia chlorków, azotanów, azotynów, amoniaku, olejów mineralnych, chromu, baru, ołowiu, potasu, żelaza i manganu. Wyniki uzyskane przed i po zakończeniu prac na terenie wiertni nie wskazują na jakiekolwiek zmiany hydrochemiczne w badanych wodach.

Wprawdzie wyniki badań środowiska wokół jednego odwiertu w Markowoli nie są argumentem powalającym, ale potwierdzają doświadczenia amerykańskie. Wynika z nich, że dotychczas nie potwierdzono żadnego przypadku skażenia środowiska w wyniku szczelinowania hydraulicznego odwiertów gazowych. Cały artykuł dostępny na stronie Newsweeka.

Oczywiście ani badania instytucji środowiskowych w USA ani badania rozpoczęte w Polsce nie przekonają przeciwników wydobycia gazu łupkowego. Bzdurna papka z Gaslandu zbyt mocno namieszała w głowach i im bardziej kłóci się z faktami… tym gorzej dla faktów.

Reklamy

Posted on 19 lipca 2011, in Ochrona środowiska and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Kłamstwa powtarzane o nieszkodliwości wydobywania tego syfu 100 razy stają się prawdą. Na świecie przeciwko wydobywaniu tego dziadostwa protestują dziesiątki tysięcy ludzi. Przypadków skażenia wód gruntowych są setki. Kto Pana opłaca, bo przecież nie prowadzi Pan tej strony za free?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s