Prasówka, cz. 9

Wielki zawód na złożu Siekierki (tight gas)

Spółka Aurelian Oil&Gas poinformowała, że przepływ gazu z odwiertu Trzek-3 na złożu Siekierki jest znacząco niższy niż oczekiwano. Spółka nie podjęła póki co decyzji co do dalszej eksploatacji złoża – nie ukrywa jednak, że wyniki testu to duży zawód.

Testy odwiertu Trzek-3 prowadzone były od połowy czerwca, kiedy to zakończono wiercenia. Dane pozyskane przez ten czas wskazują na znacznie mniejsze niż oczekiwano zasoby gazu możliwe do pozyskania z odwiertu – spółka szacuje je na 4-8 mld stóp sześc. (czyli około 400-800 mln m sześc.), choć początkowo oczekiwano nawet 16-20 mld stóp sześc.

Pełna treść dostępna w serwisie gazownictwo.wnp.pl

Popłynął pierwszy gaz z łupków na wyłącznie polskiej koncesji

Przeprowadzone badania, po zakończonych sukcesem zabiegach szczelinowania, potwierdzają, że na koncesji Wejherowo potencjalnie znajdują się znaczne pokłady gazu z łupków. Analizy gazu z łupków syluru i ordowiku potwierdzają jego bardzo dobre parametry energetyczne, brak siarkowodoru i niską zawartość azotu. Dodatkowo analizy potwierdzają występowanie węglowodorów ciężkich. Pierwszy etap prób i testów został zakończony zapaleniem flary.

PGNiG SA przygotowuje się obecnie do wierceń otworów poziomych i dalszych zabiegów szczelinowania na tej koncesji. Prace te potrwają co najmniej kilkanaście miesięcy. Po ich zakończeniu możliwe będzie uruchomienie wydobycia przemysłowego.

Jeśli wszystkie prace przebiegać będą zgodnie z planem, to rozpoczęcie próbnej eksploatacji będzie możliwe w drugim półroczu 2013 roku, a wydobycie komercyjne ruszy już w 2014 roku.

Wydobycie komercyjne w 2014 roku jest bardzo optymistycznym założeniem, wręcz nierealnym. Zanim gaz z tego złoża popłynie konieczne jest jeszcze odwiercenie wielu nowych otworów, wybudowanie instalacji nadziemnych kopalni gazu oraz rurociągów transportujących gaz do istniejącej sieci gazociągów. Pełna treść artykułu dostępna pod adresem gazownictwo.wnp.pl

 

Reklamy

Posted on 20 września 2011, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s