Prasówka, cz. 12

Samorządy zarobią na gazie

Biuro Analiz Sejmowych przygotowało publikację na temat gazu łupkowego. Wynika z niej, że już na etapie poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na taką działalność, uiszcza stosowną opłatę, która w 60% stanowi dochód gminy, na terenie której prowadzona jest działalność.

W przyszłości, gdyby miało dojść do eksploatacji złóż gazu łupkowego gminy, na których terenie byłaby prowadzona tego rodzaju działalność, mogłyby uzyskiwać dochody z opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę. Niezależnie od udziału w dokonywanych przez przedsiębiorcę opłatach, gminy mogłyby negocjować dodatkowe działania przedsiębiorcy, np. związane z poprawą stanu lokalnych dróg dojazdowych.

Kolejnym istotnym aspektem ekonomicznym jest zysk właścicieli gruntu. Udzielone przez państwo koncesje nie naruszają praw właścicieli gruntu, w związku z czym to przedsiębiorstwa powinny zapłacić za korzystanie z terenu.

Pełna treść artykułu dostępna w serwisie gazownictwo.wnp.pl

PGNiG: gaz z odwiertów poszukiwawczych w 2014 roku

W 2014 roku rzeczywiście z naszego odwiertu Lubocino popłynie gaz łupkowy, ale będzie to nadal wydobycie w ramach koncesji poszukiwawczych – poinformował wiceprezes PGNiG Marek Karabuła podczas konferencji Nafta i Gaz.
W tej wypowiedzi odniósł się do ostatnich wypowiedzi premiera Donalda Tuska, który zapowiedział na 2014 rok rozpoczęcie przemysłowego wydobycia gazu.

Według niego z odwiertu pionowego Lubocino-1 wyprowadzonych zostanie przynajmniej sześć odwiertów poziomych, które pokażą prawdziwy potencjał warstw łupkowych w tym rejonie. – W zależności od efektów za tymi sześcioma odwiertami pójdą kolejne – dodał Karabuła.

To właśnie z tych sześciu odwiertów popłynie gaz, o którym wspominał premier Tusk. – Nie będzie to wydobycie przemysłowe w ścisłym tego terminu znaczeniu, ale koncesja poszukiwawcza pozwala nam na pozyskiwanie tego gazu w celach testowych – poinformował wiceprezes PGNiG. Dopiero później – po uzyskaniu pełnych danych o złożu – spółka wystąpi ewentualnie o koncesję wydobywczą.

Czytaj więcej na stronie gazownictwo.wnp.pl.

Reklamy

Posted on 27 września 2011, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. W mojej opinii, ważniejszą rzeczą, na którą zwraca uwagę Biuro Analiz Sejmowych jest fakt, że zgodnie z nową Ustawą prawo geologiczne i górnicze nastąpi zwiększenie uprawnień samorządu terytorialnego na etapie przyznawania koncesji. Zgodnie z artykułem 29, jednym z warunków przyznania koncesji jest brak uniemożliwienia, w związku z wykonywanymi pracami, wykorzystania nieruchomości zgodnie z ich przeznaczeniem określonym odpowiednio przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub przepisy odrębne, a w przypadku braku tego planu — uniemożliwiłaby wykorzystanie nieruchomości w sposób określony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub w przepisach odrębnych, organ koncesyjny odmawia udzielenia koncesji. Oznacza to, że minister ochrony środowiska nie będzie mógł wydać koncesji na prowadzenie działalności w zakresie poszukiwania, rozpoznania lub eksploatacji gazu ziemnego, w tym również pochodzącego ze złóż niekonwencjonalnych, jeśli gmina w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie przeznaczy terenu przewidywanej działalności pod działalność górniczą.

    Jak jest z planami zagospodarowania przestrzennego wszyscy wiemy. Kiepsko. Ale ten zapis stwarza możliwość samorządom, które nie chcą łupków na swoim terytorium na odpowiednie kroki. Wystarczy to wpisać do planu zagospodarowania przestrzennego.

    Więcej takich mechanizmów właśnie opisuję. Wstępny tytuł brzmi: „Poradnik przeciwnika gazu łupkowego – czyli jak zgodnie z przepisami zablokować poszukiwanie i eksploatację gazu ze złóż niekonwencjonalnych”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s