Prasówka, cz. 14

Pozwolenie na budowę dla Ośrodka Zbioru i Oczyszczania Gazu Siekierki na koncesji Poznań-Wschód

Spółka ILF Consulting Engineers Polska poinformowała, iż na zlecenie i w imieniu Energii Zachód (spółki zależnej od Aurelian Oil & Gas PLC) uzyskała pozwolenie na budowę dla Ośrodka Zbioru i Oczyszczania Gazu dla złoża Siekierki (typu „tight gas”) pod Poznaniem.
Pozwolenie oprócz budowy Ośrodka Zbioru i Oczyszczania Gazu o wydajności 400 000 m3/d, obejmuje również zagospodarowanie dwóch stref przyodwiertowych i budowę gazociągów kopalnianych.
W skład Ośrodka Zbioru i Oczyszczania Gazu wchodzą m.in. budynki sterowni i sprężarkowni gazu, separatory wody złożowej, instalacje dozowania metanolu, osuszania gazu, usuwania związków rtęci oraz kriogeniczna instalacja odazotowania.

Na uwagę zasługuje fakt, iż pozwolenie jest pierwszym w Polsce wydanym dla obiektów budowlanych związanych z wydobyciem, obróbką i przesyłem gazu niekonwencjonalnego.
ILF Consulting Engineers Polska pełni w projekcie inwestycyjnym „Siekierki” rolę doradcy EPCM. W ramach dodatkowego zadania spółka jest równolegle w trakcie opracowywania studium możliwości zagospodarowania wód złożowych.

Informacja pochodzi z serwisu cire.pl

Aurelian odkrył gaz w Wielkopolsce

Aurelian Oil & Gas poinformowała o uzyskaniu przepływu gazu w odwiercie Krzesinki-1. Według spółki odkryte złoże może zawierać od 10 do 20 mld stóp sześciennych gazu.

Prezes spółki Rowan Bainbridge podkreślił, że odwiert Krzesinki-1 leży tylko osiem kilometrów od odwiertu Trzek-3, który spółka wykonała wcześniej w tym roku i który pierwotnie uznano za niepowodzenie. Według niego dane, które zostaną pozyskane z odwiertu Krzesinki, posłużą także do lepszej oceny sytuacji na złożu Siekierki (złoże typu tight gas), na którym przeprowadzono odwiert Trzek-3.

Odwiert Krzesinki-1 skierowany był na inne złoże niż w przypadku odwiertu Trzek-3. W trakcie wiercenia napotkano na gaz na przestrzeni 65 metrów. Z odwiertu pozyskano także 175 metrów rdzenia.

Notatka pochodzi z serwisu gazownictwo.wnp.pl

Reklamy

Posted on 18 października 2011, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s