Prasówka, cz. 15

Orlen Upstream szuka gazu łupkowego w Syczynie

W Syczynie od kilku tygodni stoi już wiertnia. W poniedziałek prace ruszą oficjalnie. Orlen planuje, że pionowy otwór, który powstanie, będzie miał około 3 kilometrów głębokości. Jego wiercenie ma potrwać 30-50 dni. Po zakończeniu prac, załoga razem z całym sprzętem przeniesie się do miejscowości Berejów w gminie Niedźwiada. Tam także wykona próbny odwiert, a następnie pobierze próbki, które będą analizowane przez co najmniej kilka miesięcy.

Więcej na stronie kurierlubelski.pl.

Gaz łupkowy: w Lewinie odwiert na 4 km

Kolejne wieże do poszukiwań gazu łupkowego pojawiają się na Pomorzu. Spółka należąca do kanadyjskiego producenta gazu i ropy, Talisman Energy Polska, uruchomiła swój pierwszy odwiert poszukiwawczy złóż gazu z łupków we wsi Lewino, w gminie Linia. Mieszkańcy gminy liczą na to, że Kanadyjczycy zostaną w Lewinie na dłużej.
– Liczymy na to, że dzięki inwestycji Talisman, do kasy gminy wpłyną dodatkowe fundusze – mówi Łukasz Jabłoński, wójt gminy Linia.- Już teraz współpraca z inwestorem układa się dobrze. Utwardzone zostało kilkaset metrów polnej drogi we wsi. Dodatkowo firma wyłożyła 20 tys. złotych na badania archeologiczne odkrytych na terenie gminy XI-wiecznych kurhanów. Zaowocowało odkryciem cennego znaleziska – tarczy i miecza.

Więcej na stronie trojmiasto.pl.

Wschowa ma nadzieję na złoża gazu łupkowego

Na początku czerwca tego roku, południe województwa lubuskiego pokryła sieć kabli połączonych tajemniczymi skrzynkami, a po polach zaczęły jeździć dziwnie wyglądające pojazdy na węgierskich rejestracjach. Szybko okazało się, że za wszystkim stoi firma Liesa Energy, która w ramach rządowych koncesji prowadzi poszukiwania złóż ropy i gazu.
Dziś poszukiwacze są na styku województw lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego, a spore szanse na potwierdzenie istnienia złóż gazu łupkowego, wydaje się mieć powiat wschowski.

Pełna treść notatki dostępna na stronie strefabiznesu.gazetalubuska.pl

Reklamy

Posted on 26 października 2011, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s