Ropa naftowa z polskich łupków

Oprócz gazu ziemnego w tzw. skałach łupkowych może znajdować się ropa naftowa.

Polskie skały łupkowe mogą kryć poważne złoża ropy

W Polsce dyskusja wokół potencjału niekonwencjonalnych złóż węglowodorów skupia się na wydobyciu gazu. Tymczasem przykład USA czy Australii pokazuje, że skały łupkowe mogą kryć również poważne zasoby ropy naftowej. Czy podobnie może być też w Polsce?
– W tej chwili na takie pytanie nie da się odpowiedzieć bez przeprowadzenia analiz z odwiertów poszukiwawczych. Oczywiście w teorii jest to możliwe – mówi nam Jacek Wróblewski, dyrektor generalny polskiego oddziału BNK Petroleum, która poszukuje gazu łukowego na Pomorzu (czytaj dalej na stronie gazownictwo.wnp.pl).

Wg Państwowego Instytutu Geologicznego w polskich łupkach jest ropa naftowa.

Z polskich łupków popłynie także ropa

W Polsce znajdują się skały łupkowe, z których można wydobywać ropę – wynika z raportu Państwowego Instytutu Geologicznego, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.
Złoża takie geolodzy zlokalizowali w trzech regionach kraju: we wschodnim Pomorzu, na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny oraz na Podkarpaciu. Ropa, która ukryta jest w takich samych skałach, jakie zawierają gaz, może być wydobywana na skalę przemysłową. W obu przypadkach stosuje się taką samą technologię eksploatacji.
Zdaniem ekspertów, wydobycie ropy łupkowej mogłoby za ok. 10 lat zaspokoić jedną trzecią polskich potrzeb (informacja z portalu gazownictwo.wnp.pl)

Obecne szacunki ekspertów traktowałbym z przymrużeniem oka i dużą dozą niepewności. Najpierw trzeba wykonać prace, które przede wszystkim pokażą, że ropa naftowa w ogóle jest w tych złożach.

Marathon Oil liczy na ropę z polskich złóż łupkowych

Marathon Oil, amerykańska spółka zaangażowana w poszukiwania złóż niekonwencjonalnych w Polsce, spodziewa się, że oprócz gazu na swoich koncesjach znajdzie także ropę łupkową.
W przeciwieństwie do gazu ze złóż niekonwencjonalnych, potencjał ropy zgromadzonej w skałach łupkowych wciąż nie jest choćby w przybliżeniu oszacowany. Wydobycie tzw. shale oil prowadzone jest obecnie w USA, ale ma ono nadal dość ograniczony zakres. Na podstawie analiz geologicznych amerykańscy specjaliści uważają jednak, że także w Europie skały łupkowe obok gazu mogą zawierać także ropę. Największy potencjał w tym kierunku mają mieć Francja, Niemcy i właśnie Polska. Ich zdaniem największe prawdopodobieństwo znalezienia ropy w łupkach jest na Pomorzu (więcej na stronie gazownictwo.wnp.pl).

Reklamy

Posted on 27 października 2011, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s