Prasówka, cz. 16

Będą kolejne wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego

Dwa odwierty wykonały w 2011 r. na Lubelszczyźnie firmy poszukujące gazu łupkowego. Trwają wiercenia trzech otworów, kilka kolejnych będzie wykonanych w 2012 r. – poinformował dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie Stanisław Kurek. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim złóż gazu łupkowego poszukuje siedem firm. Pierwszy odwiert poszukiwawczy rozpoczęto w połowie grudnia w Rogitach pod Braniewem, kolejne zaplanowano w pierwszej połowie 2012 r.

Ministerstwo Środowiska wydało dotychczas 12 koncesji na poszukiwania złóż gazu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Obejmują one powiaty: braniewski, elbląski, iławski, ostródzki, nowomiejski, działdowski, lidzbarski i olsztyński.
Koncesje otrzymało siedem firm, które w tym roku prowadziły badania sejsmiczne na wyznaczonych obszarach (…) Regionalny samorząd wiąże z tym nadzieję na „harmonijny rozwój gospodarczy”. Pod koniec roku urząd marszałkowski w Olsztynie zorganizował pierwszą konferencję poświęconą poszukiwaniom i wydobyciu gazu z łupków. Spotkanie miało służyć „ograniczeniu obaw związanych z eksploatacją złóż gazu łupkowego”. Zaproszono przedstawicieli firm, które uzyskały koncesje oraz władze zainteresowanych gmin, geologów i specjalistów od ochrony przyrody.

Więcej na stronie gazownictwo.wnp.pl

Aurelian również poszuka gazu łupkowego w Polsce

Aurelian Oil & Gas, brytyjska spółka prowadząca w Polsce poszukiwania złóż gazu, uzyskała od Ministerstwa Środowiska pierwszą koncesję obejmującą także złoża gazu łupkowego. Do tej pory Aurelian szukał w naszym kraju złóż konwencjonalnych oraz tzw. tight gas.
Koncesja Prusice obejmuje obszar 728 km2 i zlokalizowana jest w sąsiedztwie koncesji Wińsko, gdzie gazu łupkowego szuka spółka San Leon Energy. Aurelian zobowiązał się wykonać analizy geologiczne oraz zebrać dane sejsmiczne 2D na obszarze 100 km w ciągu trzech lat obowiązywania koncesji. Póki co nie są planowane żadne odwierty.

Więcej na stronie gazownictwo.wnp.pl

Aurelian przedłuża koncesje poszukiwawcze w Polsce

Aurelian Oil & Gas, brytyjska spółka, której udziałowcem jest Kulczyk Investments, zdecydowała się kontynuować prace poszukiwawcze na złożu Siekierki pomimo ubiegłorocznego rozczarowania, jakie przyniosły wiercenia w złożu typu tight gas.
Spółka odniosła jednak również sukces – uzyskano bowiem przepływ gazu w odwiercie Krzesinki-1. Według spółki odkryte złoże może zawierać od 10 do 20 mld stóp sześciennych gazu. Pod koniec grudnia Aurelian rozpoczął na tym odwiercie teksty, których wyniki mają być znane w połowie stycznia.

Pełna treść notatki w serwisie gazownictwo.wnp.pl

BNK Petroleum planuje kolejne odwierty łupkowe

– W tej chwili prowadzimy badania sejsmiczne na obszarze koncesji należących do naszej spółki zależnej Indiana Investments. Powinny one zakończyć się na przełomie lutego i marca i przystąpimy wówczas do wykonania odwiertów na tych koncesjach – powiedział portalowi wnp.pl szef BNK na Polskę Jacek Wróblewski. Odwierty będą realizowane kolejno na trzech koncesjach należących do Indiana Investments.
Jednocześnie spółka prowadzi nadal analizy wyników prac poszukiwawczych przeprowadzonych w zeszłym roku. – Jak tylko poznamy pełne wyniki, przystąpimy do testów na tych odwiertach – zapowiedział Jacek Wróblewski.
Odwiert Lębork S-1, podobnie jak dwa pozostałe wykonane w zeszłym roku (Wytowno S-1 i Starogard S-1) znajdują się na terenie koncesji należących do innej spółki zależnej Saponis Investments (BNK jest w nich tylko jednym z udziałowców).

Więcej w notatce na stronie gazownictwo.wnp.pl

Reklamy

Posted on 10 stycznia 2012, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s