Markowola-1, czyli rekultywacja terenu po polsku

PGNiG podjęło działania marketingowe mające na celu m.in. obalenie mitów związanych z eksploatacją złóż gazu niekonwencjonalnego. Jednym z nich jest rzekoma dewastacja środowiska naturalnego i „księżycowy” krajobraz spowodowane wierceniami w ziemi. Powiadają, że jeden obraz potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów, dlatego chcę Wam przedstawić zdjęcia z prac przy odwiercie Markowola-1, leżącym na koncesji należącej do PGNiG. Fotografie podzielone są na 3 grupy tematyczne: w trakcie prac poszukiwawczych, w trakcie rekultywacji terenu oraz zdjęcia przedstawiające stan terenu po rekultywacji. Prezentowane zdjęcia pochodzą ze strony internetowej PGNiG, na której dostępnych jest więcej multimediów:

W trakcie prac poszukiwawczych

Podczas rekultywacji terenu


Teren po rekultywacji

Podobne wpisy:

Reklamy

Posted on 19 stycznia 2012, in Ochrona środowiska and tagged . Bookmark the permalink. 16 Komentarzy.

 1. HiIAmFromPoland

  To jest jedna wieżyczka testowa, a idea jest chyba taka że jak znajdą tam gaz to tych wieżyczek będzie pinćset milionów.

 2. zdjęcia ze strony pgnig są raczej mało obiektywne. a może to nie zdjęcia ale photoshop? albo zdjęcia zupełnie innego terenu? któż to wie 🙂

 3. Wydobycie może powodować(70%) zanieczyszczenie wód w promieniu ok. 10km od centrum wydobycia. Mieszkańcy znajdujący się w promieniu do 10 km w USA musieli wykupić specjalne filtry po ok 10-12 tyś dolarów / na gospodarstwo domowe. Dlatego w Stanach gaz łupkowy wydobywa się z dala od terenów zamieszkałych. W Polsce nie jest to możliwe gdyż powierzchnia kraju jest równomiernie zamieszkała.

 4. @up „program informacyjno-edukacyjny” – jak słodko to brzmi. Co do tego skąd mam takie wiadomości.. Na MIT rozmawiałem na ten temat z człowiekiem, który się tym zajmuje od lat. Aha, tam było napisane w artykule dlaczego ludzie dzierżawią tereny? Dlaczego? $$$. Pozdrawiam.

  • Rozmawiał Pan z człowiekiem z MIT, ale dowodów na to nie ma, tak? Ciekawe, brzmi jak teoria spiskowa…
   Co złego w tym, że ludzie oddają w dzierżawę swoją ziemię za pieniądze? To jakiś grzech? Rozumiem, że Pan by nie wydzierżawił, bo rozmawiał z człowiekiem z MIT. Najwidoczniej większość ludzi przekonują dopiero twarde dowody, a tych jak dotąd nie ma.

 5. @up nie rozumiem oburzenia? Miałem go nagrywać, kamerować, sporządzać protokół z rozmowy? Mówię tylko co usłyszałem w rozmowie od Amerykanina który jest specjalistą, autorytetem w dziedzinie energetyki, pracuje w przemyśle wydobywczym więc wie o czym mówi, a mówi o faktach. Jestem skłonny wierzyć w jego słowa bardziej, niż korporacji. Co do drugiej sprawy nie istotne czy wydzierżawiłbym czy nie. Bardziej chodzi o to że ludzie(w mieście) nie dlatego przekonali się do łupków że są niby ekologiczne a dlatego że robią olbrzymi deal za dzierżawę. Bez odbioru.

  • Nie chodzi o nagrywanie, kamerowanie i sporządzanie protokołu, ale o DOWODY. Relacje prasowe, raporty EPA albo stanowych instytucji środowiskowych, itp. Może Pan takowe podać?
   Co do zagrożeń – one istnieją zawsze. Zawsze MOŻE coś się wydarzyć. Dotyczy to nie tylko eksploatacji złóż gazu łupkowego, ale także energetyki atomowej, rafinerii, zapór wodnych, a zatem każdej dziedziny w naszym życiu. Forma dyskusji jaką Pan preferuje nie ma sensu. To tak jakby chcieć zakazać stosowania produktów ropopochodnych, bo przecież w rafinerii MOŻE dojść do awarii i skażenia powietrza, wód i gleby. Jeśli więc wydobycie gazu niekonwencjonalnego tak bardzo zanieczyszcza środowisko, to gdzie są dowody na to?
   Ja nie sugeruję, że ludzie wydzierżawiają ziemię pod pola wydobywcze, bo to dla nich takie ekologiczne. Ja sugeruję, że nie są wystarczająco przekonani do szkodliwości wydobycia.

  • 🙂
   Przekopiuję swój komentarz do tego filmu zamieszczony w innym wpisie:
   „Nie zdziwiło cię skąd ta pani posiada taką wiedzę? Czyżby miała dostęp do informacji, których nie posiadają naukowcy i inżynierowie z branży geologicznej?
   Wiarygodność tej pani jest żadna, a jej rewelacje wyssane z palca. Pani Adamska jak i inne osoby związane z blogiem Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi szerzą histeryczną panikę, jakoby przeciwko Polsce zmówiły się wszystkie złe siły tego świata, aby nas zniewolić, wyssać z bogactwa i zostawić wśród zdewastowanego krajobrazu. Często współdziałają z panem Krzysztofem Puzyną, np. spamując fora branżowe, takie jak gazownictwo.wnp.pl.
   Oczywiście można posłuchać pani Adamskiej, a nawet jej uwierzyć. Tylko radzę zastanowić się, dlaczego pani kompletnie nie znająca się na geologii rozgłasza rewelacje, o których nie wspomina głośno nikt z branży. Czyżby każdy geolog, inżynier i fachowiec w Polsce został przekupiony, a w pani Adamskiej ostała się jedyna nadzieja?”

 6. Przy wydobyciu gazu łupkowego wypompowaną wodę z chemikaliami składuje sie w zbiornikach na powierzchni

 7. trawę to można zasiać i ładnie wygląda, ale nie zrekultywują zanieczyszczeń wód gruntowych chemikaliami używanymi przy wydobyciu gazu. Każdy kto myśli że Polska będzie nagle potentatem bo ma złoża i że jest to czyste powinien pooglądać filmy ze strony http://gasland.pl/ – jest tu nie tylko nominowany do oscara dokument o złożach w USA ale też sytuacja w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s