Ropa naftowa z polskich łupków, cd.

Kontynuacja poprzedniego wpisu Ropa naftowa z polskich łupków:

Kilka miesięcy temu cytowałem opinię z raportu Państwowego Instytutu Górniczego, który potwierdzał istnienie potencjalnych złóż ropy naftowej w skałach łupkowych na obszarze wschodniego Pomorza oraz pogranicza Mazowsza i Lubelszczyzny. W ostatnich dniach temat podjęła m.in. lokalna prasa.

Pomorze zagłębiem ropy naftowej zawartej w łupkach?

(źródło: Dziennik Bałtycki)

Państwowy Instytut Geologiczny od wielu lat wskazywał na możliwości występowania tego rodzaju złóż ropy naftowej w Polsce – dowiadujemy się od Mirosława Rutkowskiego, rzecznika prasowego Państwowego Instytutu Geologicznego. – Ropa znajduje się w łupkach ilastych mułowcowych z okresów sylur i ordowik. Złoża te ciągną się w Polsce pod ziemią od Pomorza po Roztocze. Zasoby ropy w łupkach mogą znajdować się zwłaszcza w gdańskiej części Pomorza.

– PGNiG prowadzi w trybie ciągłym analizy perspektywiczności posiadanych koncesji poszukiwawczych, w tym koncesji, które znajdują się na obszarze potencjalnego występowania gazu z łupków i ropy z łupków – informuje Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Warszawie.

– W tej chwili nie przewidujemy, że natrafimy na złoża ropy w łupkach – stwierdza Jadwiga Święcicka, rzecznik prasowy Talisman Energy Polska. – Informacje o dużych zasobach takich złóż ropy to na razie spekulacje. Jak jest rzeczywiście – dowiemy się po zbadaniu próbek.

W okolicach Elbląga są bogate złoża ropy z łupków

(źródło: braniewiak.pl)

Według Marii Kasprzyckiej, złoża ropy w naszym regionie mogą być bardzo znaczne. Wskazuje na to budowa geologiczna tego obszaru.
Są tu warstwy z okresu paleozoiku, w którym tworzyły się właśnie złoża roponośne.
Złoża ropy znajdować się mają nie tylko w okolicach Elbląga. Według Państwowego Instytutu Geologicznego, złoża takie znajdują się też w okolicach Kętrzyna, a także w województwach mazowieckim i lubelskim (tam także sąsiadują ze złożami gazu łupkowego).
Największe złoża ropy łupkowej mają być jednak w okolicach trzech miast: Warszawy, Radomia i właśnie Elbląga.

„DGP”: Polska ma złoża ropy łupkowej?

(źródło: gazeta.pl)

Geolodzy wytypowali obszary w północnej i wschodniej części Polski, na których może występować ropa. Szacunkowe zasoby surowca będą znane w ciągu dwóch miesięcy.
Według map, do których dotarł dziennik, największe złoża znajdują się w okolicach Warszawy, Radomia i Elbląga, głównie na obszarach koncesyjnych należących do ExxonMobil. Na spore ilości ropy może trafić też należąca do Petrolinvestu spółka Silurian, PGNiG, amerykański Chevron i włoskie ENI.
Dziennik dowiedział się, że analizy PGNiG wskazały na możliwość występowania zasobów ropy z łupków na części koncesji spółki. „Liczymy, że analizy te znajdą potwierdzenie w trakcie dalszych prac i umożliwią nam w przyszłości rozpoczęcie wydobycia ropy z łupków” – mówi rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska.

Reklamy

Posted on 26 stycznia 2012, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s