Prasówka, cz. 17

Gaz łupkowy: nowe odwierty, nowe dane (forbes.pl)

Siedem firm poszukuje złóż gazu łupkowego w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwszy odwiert poszukiwawczy rozpoczęto w połowie grudnia w Rogitach pod Braniewem, kolejne zaplanowano w pierwszej połowie 2012 r.
(…)
Jedną ze spółek, które zapowiedziały już odwierty poszukiwawcze, jest Eni Polska, która zaplanowała dwie wiertnie w pobliżu wsi Wodynia i Kamiennik Wielki w powiecie elbląskim.
(…)
Głębokości 3,8 tys. metrów sięgnął otwór wywiercony przez firmę Exxon Mobil w miejscowości Krynica k. Krasnegostawu, wykonano tam też zabieg szczelinowania pionowego. Natomiast Orlen Upstream zakończył wiercenia w miejscowości Syczyn w gminie Wierzbica; ten otwór ma około 2,9 tys. metrów głębokości.
Trwają wiercenia prowadzone przez firmę Chevron w Horodysku w gminie Leśniowice, Orlen Upstream wierci w Berejowie w gminie Niedźwiada, zaś firma Marathon Oil w Zagórzu w gminie Cyców. W 2012 r. wykonanie kolejnych odwiertów zapowiedziała już w urzędzie górniczym firma Chevron. Mają powstać w Andrzejowie w gminie Godziszów, w Księżomierzu Dzierzkowskim koło Kraśnika, w Żurawlowie w gminie Grabowiec oraz w okolicach Zwierzyńca.

(…)
Jak poinformowała pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. gazu łupkowego Małgorzata Maria Klawiter, odwierty poszukiwawcze zostały wykonane m.in. w Lewinie, Lubocinie, Łebieniu, Lęborku i Starogardzie Gdańskim. Przepływ gazu stwierdzono w odwiercie Lubocino-1 na koncesji PGNiG oraz w dwóch innych odwiertach.
(…)
w pierwszym kwartale 2012 r. inwestorzy planują kolejne odwierty, m.in. PGNiG SA wykona odwiert Opalino-2, spółka Eni Polska – odwiert Mrowice-1, a BNK Polska planuje w przyszłym roku po jednym odwiercie na koncesjach: Bytów, Darłowo i Trzebielino.

Orlen będzie w tym roku szczelinował złoża łupkowe (gazownictwo.wnp.pl)

W 2011 roku PKN zakończył pierwsze pionowe odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego – w Lubartowie i Wierzbicy. Wyniki były na tyle optymistyczne, że na obu tych koncesjach planowane jest rozpoczęcie kolejnych odwiertów pionowych.
(…)
Na koncesji Hrubieszów będą w 2012 roku przeprowadzone badania sejsmiczne. Natomiast na koncesjach Sieradz i Łódź koncern zaplanował reinterpretację archiwalnych danych sejsmicznych.

Marathon Oil wykona siedem odwiertów łupkowych w tym roku (gazownictwo.wnp.pl)

Marathon Oil, kanadyjska spółka naftowa, zamierza w tym roku wykonać siedem odwiertów poszukiwawczych w złożach gazu łupkowego w Polsce.
Spółka ma za sobą już jeden odwiert poszukiwawczy. W tej chwili trwają analizy danych pozyskanych z tego odwiertu.
Marathon ma w tej chwili 11 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie zarówno konwencjonalnych jak i niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Wśród spółek zagranicznych jest to największa liczba koncesji. Znajdują się one zarówno we wschodniej jak i centralnej części kraju oraz na Mazurach.

Reklamy

Posted on 10 lutego 2012, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s