Wydobywanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych nie zawsze jest opłacalne

Czy warto szukać w łupkach? (źródło: ekonomia24.pl)

ExxonMobil Exploration and Production poinformował „Rz”, że w ubiegłym roku zakończył prace poszukiwawcze w Polsce obejmujące badania sejsmiczne na koncesjach w okolicach Wołomina, Chełma i Werbkowic (woj. lubelskie). Wykonał też wiercenia i szczelinowanie dwóch otworów poszukiwawczych o nazwach Krupe-1 (w okolicach Chełma) i Siennica-1 (w okolicach Mińska Mazowieckiego).
ExxonMobil poinformował o zbyt małej ilości gazu znajdującego się w tych odwiertach, co nie pozwala na uruchomienie wydobycia na skalę przemysłową.
Podobne, niezadowalające rezultaty uzyskały w ubiegłym roku firmy 3Legs Resources i BNK Petroleum.

Wydobycie gazu łupkowego na szelfie bałtyckim – nieopłacalne (źródło: gazownictwo.wnp.pl)

Obecnie wydobycie gazu łupkowego i ropy łupkowej na szelfie bałtyckim jest nieopłacalne – uważa Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego.
„Konwencjonalny otwór poszukiwawczy na lądzie jest około czterokrotnie tańszy, niż na szelfie bałtyckim. Jeśli zastanawiamy się, czy wydobycie gazu łupkowego na lądzie będzie komercyjne, to nie trudno sobie wyobrazić, że wydobycie na szelfie komercyjne nie jest. W najbliższych latach nie ma żadnych możliwości, żeby eksploatacja na szelfie bałtyckim była opłacalna. To zupełnie wykluczone” – zaznaczył.
Koncesje na poszukiwania węglowodorów na szelfie bałtyckim posiada w Polsce Lotos.

Nie wiadomo, czy wydobycie ropy łupkowej będzie opłacalne (źródło: gazownictwo.wnp.pl)

Nie wiemy jeszcze, czy w Polsce wydobycie ropy łupkowej będzie opłacalne. Będzie to uzależnione od światowych cen ropy naftowej i wielkości polskich zasobów ropy łupkowej, które obecnie szacujemy – mówi Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Poprawa uważa, że Europa może być bardziej zasobna w ropę łupkową niż w gaz łupkowy. „Na podstawie wstępnej oceny basenów geologicznych dochodzę do wniosku, że zasoby ropy łupkowej w Europie mogą być większe niż gazu. Mam głębokie przekonanie, że w wielu miejscach w Europie, w rejonie Paryża, Marsylii, Pragi, w polskich i ukraińskich Karpatach znajdują się łupki, które zawierają raczej ropę niż gaz. Także w polskim pasie łupkowym na Pomorzu, wschodnim Mazowszu i wschodniej Lubelszczyźnie jest to bardzo prawdopodobne” – zaznaczył.
„Pojawia się oczywiście pytanie, czy będziemy mogli ją wydobyć i czy będzie to opłacalne. Może okazać się, że nie. Jak wspominałem, produkcja ropy łupkowej jest mniej wydajna niż gazu łupkowego. Ekonomiczne ryzyko jest większe” – dodał.

Eksploatacja gazu łupkowego może być nieopłacalna (źródło: gazownictwo.wnp.pl)

Optymiści już dzielą przyszłe zyski. Sceptycy mówią, że gazu łupkowego nie mamy aż tak dużo, jak byśmy chcieli. A jeśli nawet mamy, to i tak jego eksploatacja będzie nieopłacalna.
Gdzie leży prawda? Zwykle pośrodku. Ale w tym przypadku nawet taka sugestia wydaje się zbyt ryzykowna. Fachowcy mówią tylko, że jeśli przewidywania potwierdzą się choćby w dwudziestu procentach, to i tak będzie to wielki sukces oraz powód, by mówić o naszej energetycznej niezależności.
Problem jednak w tym, że przywoływane szacunki są jedynie zwyczajnym przeniesieniem na nasz grunt danych amerykańskich z powierzchownym jedynie uwzględnieniem lokalnych realiów geologicznych, ekonomicznych i społeczno-środowiskowych. Fakty poznamy dopiero po zakończeniu kilkuletnich prac poszukiwawczych.
Póki co, w Polsce wykonano osiem odwiertów. Część z nich nie przyniosła oczekiwanych wyników. W pozostałych gaz znaleziono, ale zbyt skąpe dane, które przy tym uzyskano, nie pozwalają na razie na wyciąganie dalej idących wniosków.

Reklamy

Posted on 12 lutego 2012, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s