Prasówka, cz.18

123 odwierty łupkowe do 2017 roku (gazownictwo.wnp.pl)

Do 2017 roku w naszym kraju wykonane zostaną przynajmniej 123 odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego – powiedział podczas warsztatów poświęconych gazowi niekonwencjonalnego wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak.
Jest to jednak liczba wynikająca z podjętych jak dotąd zobowiązań w ramach umów koncesyjnych. Rzeczywista liczba odwiertów może być znacznie większa, jeśli spółki zdecydują się na przejście z fazy poszukiwawczej do wydobywczej.

Expom liczy na zamówienia z sektora gazu łupkowego (gazownictwo.wnp.pl)

Expom SA, polska firma z branży metalurgicznej (…) w dziedzinie gazu łupkowego firma nawiązała już współpracę z amerykańskim koncernem Weatherford. Kolejnym klientem z tej branży, o którego walczy jest Marathon Oil. Prowadzi także działania zmierzające do włączenia do portfela klientów innych amerykańskich potentatów tego sektora, jak Chevron czy Exxon Mobil. Ukoronowaniem tych wysiłków ma być rozpoczęcie produkcji wiertni do poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego. W tym roku Expom S.A. uzyska certyfikat American Petroleum Institute (API), który posiada tylko kilka firm w Polsce. Dzięki temu Expom zostanie odnotowany w amerykańskich bazach danych i brany pod uwagę przez firmy z USA jako potencjalny dostawca narzędzi i oprzyrządowania dla branży gazowo-naftowej.

W marcu pierwsze koncesje na gaz łupkowy na Litwie (gazownictwo.wnp.pl)

Litewski rząd zaoferuje inwestorom dwie koncesje, z czego o prawo do jednej z nich (Silute-Taurage) będą mogły starać się wyłącznie spółki, które mają już doświadczenia w poszukiwaniu gazu łupkowego.
Druga z koncesji (Kudirka-Kybartai) nie stawia już takiego wymogu, ale według władz są na niej większe szanse odkrycia konwencjonalnych złóż ropy. Ewentualny udział w tym przetargu  zapowiedziała Grupa Lotos.

Powiązane wpisy:

Reklamy

Posted on 15 marca 2012, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s