„Płonąca woda” zdatna do picia

płonąca woda Dimock

„Płonąca woda” w Dimock

EPA opublikowała w piątek (tj. 6 kwietnia – przyp. JS) wyniki drugiej tury badań kolejnych 20 próbek z Dimock. Pomiary agencji potwierdzają, że poziom zanieczyszczenia wody nie zagraża ani zdrowiu ludzkiemu, ani środowisku. Wcześniejsze badania poświadczyły jej zdatność do picia. Dla ostatecznego potwierdzenia wyników EPA będzie kontynuować analizę próbek pobranych z około 60 domów (…). Czytaj dalej na stronie ebe.org.pl

Najbardziej znanym fragmentem filmu Gasland jest scena „podpalania” wody w domach mieszkańców Dimock w Pensylwanii. Gaz ziemny w studniach pojawił się w wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia odwiertu przez firmę Cabot Oil and Gas (więcej informacji we wpisie Gasland – mity i kłamstwa – cz. 3). Reżyser filmu Josh Fox winę za te zdarzenia zrzuca jednak na szczelinowanie hydrauliczne stosowane przy udostępnianiu złóż gazu łupkowego. Ale badania federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) są kolejnym dowodem na to, że Fox mylił się przedstawiając swoją wersję w Gaslandzie.

Już dwa lata temu stanowy Departament Ochrony Środowiska w Pensylwanii potwierdził, że gaz w kranach nie pojawił się w wyniku szczelinowania, a przewiercenia się przez płytko zalegające pokłady gazu konwencjonalnego i jego uwolnienia w wyniku nieszczelnego odwiertu. Firma Cabot została zobowiązana do naprawy szkód i usunięcia zagrożenia, co też uczyniła. Wspomniane na początku dwukrotne badania wody przez EPA potwierdziły brak zagrożenia oraz jakość wody na poziomie nie odstającym od reszty stanu. Będzie jednak kontynuować badania próbek wody ze względu na wysoką (ale akceptowalną) zawartość arsenu.

Źródło: naturalgaseurope.com

Powiązane materiały:

Reklamy

Posted on 30 kwietnia 2012, in Fakty i mity o gazie łupkowym and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s