Stanowisko Ministerstwa Środowiska dotyczące braku rzetelności i rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w filmie „Gasland”

logo MŚMinisterstwo Środowiska na swojej stronie internetowej przedstawia stanowisko w sprawie filmu Gasland.

Brak rzetelności i przedstawienie sytuacji  nie popartych faktami – Ministerstwo Środowiska ocenia propagandowy film w reż. Josha Foxa Gasland- kraj gazem płynący, zawierający nieprawdziwe informacje o wpływie wydobywania gazu łupkowego na ludzi i środowisko naturalne w USA.

Film pokazuje sprzeciw społeczny w USA wobec wydobywania gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego, która zdaniem autora jest procesem przemysłowym o negatywnym wpływie na środowisko naturalne.  Celem reżysera jest pokazanie w złym świetle procesu, a tym samym utrudnienie czy nawet zaprzestanie produkcji gazu z łupków na terenie Stanów Zjednoczonych. Autor filmu nie bazuje na faktach, a na emocjach mieszkańców.(…)

W związku z fałszywym obrazem procesu  poszukiwania czy wydobywania gazu łupkowego chcemy natomiast racjonalnie  i rzetelnie informować społeczeństwo zaznaczając jednocześnie, że gaz  ziemny to najczystsze ekologicznie źródło energii spośród paliw kopalnych. Technologie  jego eksploatacji są ciągle udoskonalane. Kluczem do efektywnej gospodarki jego złożami jest dbałość o minimalizowanie ewentualnego negatywnego wpływu na środowisko działań poszukiwawczych i wydobywczych, wykluczenie jakiegokolwiek zagrożenia z tym związanego dla ludzi, a także zapewnienie odpowiedniej rekultywacji i rekompensat za ewentualne szkody. Takie działania gwarantuje polskie prawo zgodne z normami Unii Europejskiej, która przykłada do ochrony środowiska dużą wagę.

Odnosząc się do podjętej w filmie kwestii szczelinowania hydraulicznego informujemy, że wstępne analizy przeprowadzone w zakresie  zużycia wody dla obszaru potencjalnej produkcji gazu łupkowego w Polsce wskazują, że pobór wody do procesu szczelinowania (w przypadku korzystania z wód pitnych) nie wpłynie znacząco na bilans gospodarowania wodami. Według wstępnych obliczeń ilość wody zużywana dziennie przez Warszawę do celów komunalnych jest odpowiednikiem tygodniowego, a maksymalnie miesięcznego zużycia wody do szczelinowania na obszarze o powierzchni kilkudziesięciu tysięcy kilometrów kwadratowych.

Dla szczelinowania nie koniecznie trzeba wykorzystywać wodę pitną, istnieją już także inne alternatywy. Obecnie wykorzystuje się w tym celu naturalne solanki o niskim stopniu zasolenia z głębokości większych niż występowanie wód pitnych, a trwają prace badawcze nad opracowaniem metody wykonywania szczelinowania płynami na bazie skroplonych gazów.

Szczelinowanie nie zanieczyszcza wód podziemnych tym bardziej, że w Polsce będzie ono wykonywane na głębokościach ok. 3 tysięcy metrów, a tymczasem użytkowe wody podziemne znajdują się na głębokości od  kilkudziesięciu  do 300m – zatem  ich zanieczyszczenie nie jest możliwe za wyjątkiem rażącego błędu technicznego. W Polsce dotychczas wykonano ponad 7000 głębokich (głębszych niż 1000 m) otworów wiertniczych i  nie istnieją potwierdzone przypadki, w których stwierdzono możliwość wpływu wiercenia na jakość wód pitnych.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Powiązane artykuły:

Reklamy

Posted on 9 Maj 2012, in Fakty i mity o gazie łupkowym and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Witam.

    Proszę o zdefiniowanie pojęć:
    1. Zużycie wody przez miasto Warszawa.
    2. Zużycie wody w procesie szczelinowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s