Polacy o gazie łupkowym – wyniki sondażowe

Instytut SMG/KRC wykonał dla PKN Orlen badania dotyczące m.in. oczekiwanych przez Polaków korzyści związanych z ewentualnym wydobyciem przemysłowym gazu łupkowego. Największe nadzieje wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy, a także dodatkowymi wpływami do budżetów: krajowego oraz samorządowych związanych z opłatami i podatkami.

Ankietowanych pytano również o ich społeczne poparcie dla prac poszukiwawczych:

43% Polaków uznało, że są dobrze poinformowani w temacie poszukiwań i eksploatacji złóż gazu niekonwencjonalnego. Pomimo tego aż 82% ankietowanych nie było w stanie wyjaśnić czym jest szczelinowanie hydrauliczne wykorzystywane przy udostępnianiu pokładów gazu łupkowego.

Ja uparcie powtarzam, że w tematach drażliwych i kontrowersyjnych istotne jest odpowiednie informowanie mieszkańców o tym co ich czeka i traktowanie ich jako partnerów. Zbywanie pytań i obaw lokalnej społeczności odbierane jest jako ignorancja,która tworzy dogodny klimat do tego, aby lukę informacyjną zapełnili różnego rodzaju szarlatani pseudonauki i krzykacze. Przekonał się o tym pewnie niejeden inwestor chcący wybudować biogazownię, spalarnię śmieci lub inną instalację przemysłową. Oczekiwania badanych co do instytucji, które miałby edukować społeczeństwo rozłożyły się dość równomiernie:

Źródło: Polacy czekają na gaz z łupków.

Podobne wpisy:

Reklamy

Posted on 16 Maj 2012, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s