Baju baj, baju baj, za 5 lat gazowy raj

Mikołaj BudzanowskiUnikam jak ognia publikowania wpisów politycznych czy też komentowania słów polityków, ale ostatnie wypowiedzi ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego dotykają pośrednio spraw technologicznych i wymagają komentarza. W środę minister ogłosił, że za 5 lat (w 2017 roku) krajowe wydobycie gazu ziemnego wzrośnie z obecnych ok. 4 mld do ok. 14 mld metrów sześć. rocznie, tj. o 10 mld metrów sześć.:

Wydobycie gazu ziemnego w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat powinno wzrosnąć o 10 mld m sześciennych – poinformował w środę minister skarbu Mikołaj Budzanowski podczas naukowej konferencji w Warszawie nt. wydobycia gazu łupkowego. . „Dzisiaj mówimy o 10 mld m sześc. gazu, bo o tyle wydobycie gazu powinno wzrosnąć w Polsce w perspektywie najbliższych 5 lat” – zaznaczył Budzanowski. Podkreślił, że rząd przywiązuje dużą wagę do programów inwestycyjnych spółek skarbu państwa, które posiadają większość koncesji na poszukiwania gazu łupkowego i ropy łupkowej na terenie Polski. (Źródło: gazownictwo.wnp.pl)

Obecna konsumpcja gazy ziemnego w Polsce wynosi ok. 14 mld metrów sześć. rocznie. Minister zakłada więc, że za pięć lat osiągniemy gazową samowystarczalność (przy założeniu niewielkiego wzrostu zapotrzebowania na gaz), w której spory udział będzie miał gaz łupkowy. Czyżby piękne sny o gazowej potędze zaczęły się realizować? Mam ku temu parę poważnych wątpliwości…

Dzieci bawiąc się w piaskownicy w robienie babek najpierw sypią piasek do wiaderka, potem szybko kładą całość do góry dnem i klepiąc łopatką w dno wiaderka powtarzają: „Babko, babko udaj się. Jak się nie udasz, to cię zjem”. Oświadczenia ministra Budzanowskiego jest właśnie taką rymowanką powtarzaną przy sypaniu babek. Problem jednak w tym, że jest to zaklinanie rzeczywistości, bo do gazowej piaskownicy nikt nie przyniósł jeszcze wiaderek i łopatek.

Odwierty

Głowica odwiertuPierwsza sprawa to ilość odwiertów. Aby móc wydobywać 10 mld metrów sześć. gazu rocznie potrzebne jest odwiercenie setek odwiertów. I to takich, które będą miały wystarczającą wydajność. Informacje o ilości odwiertów jakie zostaną wykonane w najbliższych latach mówią o mniej niż 200 otworach. W maju 2011 roku Ministerstwo Środowiska podawało, że zgodnie z wymaganiami koncesyjnymi do 2017 roku mają powstać 124 otwory obligatoryjne oraz ewentualnie 112 dodatkowych otworów opcjonalnych. Potwierdzają to notki prasowe z przełomu marca i kwietnia tego roku mówiące o 127 odwiertach w ciągu najbliższych 5 lat. To jednak nadal są odwierty w ramach koncesji poszukiwawczych, więc możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że połowa z nich zakończy się niepowodzeniem lub mizernymi wynikami. Na takiej bazie nie zbuduje się podaży gazu rzędu 10 mld metrów sześć. rocznie.

Kopalnie

kopalnia gazuGaz z odwiertów raczej w wyjątkowych sytuacjach kierowany jest z odwiertu prosto do sieci gazowniczych czy magistrali przesyłowych. Najczęściej wymaga on oczyszczenia i przeprowadzenia szeregu procesów technologicznych w celu doprowadzenia do stanu wymaganego przez normy. Procesy te przeprowadza się w kopalniach gazu ziemnego, które zbierają surowy gaz z wielu odwiertów w okolicy. Nie są to obiekty małe i powtarzalne, dostępne jak zgrzewka piwa w każdym sklepie. Kopalnie trzeba zaprojektować, a następnie wybudować, co wymaga czasu i nakładów finansowych. Nie widzę szans na to, aby w najbliższych pięciu latach powstało kilkadziesiąt kopalni gazu w Polsce – byłby to ogromny nakład pracy dotąd chyba nie spotykany w kraju. Aby zdążyć na czas prace te powinny rozpocząć się już teraz.

Gazociągi

gazociągZ gazociągami jest jak z liniami kolejowymi – nie są obecne w każdej miejscowości. O ile pasażerów można dowozić do najbliższej stacji kolejowej autobusem lub innym środkiem transportu, o tyle gazu ziemnego nie da się pobrać z odwiertu do wiaderka i zanieść do najbliższego gazociągu. Jeśli w pobliżu planowanej kopalni gazu ziemnego nie biegnie gazociąg mogący przyjąć gaz wydobywany z okolicznych złóż, to trzeba go stworzyć. Pojawia się zatem ten sam problem, co w przypadku kopalni – wymagany jest czas i pieniądze na zaprojektowanie trasy i wybudowanie rurociągu. Sieć gazociągów będzie można planować wówczas, gdy poznamy zasoby i możliwości wydobywcze na poszczególnych koncesjach, czyli za 2 – 3 lata najwcześniej.

Pan Minister Budzanowski swoje bardzo optymistyczne prognozy oparł raczej na myśleniu życzeniowym niż na stanie faktycznym. Dlatego jego zapowiedzi trzymałbym pomiędzy bajkami, razem z opowieściami innych polityków o gazowym Eldorado, europejskim Kuwejcie, itp. A przynajmniej do czasy gdy poważni gracze przyniosą do naszej piaskownicy swoje wiaderka i łopatki.

Powiązane materiały:

Reklamy

Posted on 19 Maj 2012, in Fakty i mity o gazie łupkowym and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

 1. Na początek artykuł o odkryciu gazu łupkowego w Sicinach.

  http://www.radiownet.pl/publikacje/odkrycie-w-sicinie-coraz-wiecej-gazu-lupkowego-dla-polski

  Mieszkam w miejscowości Siciny. Odkryto tam złoża, a właściwie ponownie się do nich dowiercono. Ten teren już ma infrastrukturę, a mianowicie zespól kopalnii Góra Sląska składający się z kilku jednostek rozproszonych po całym powiecie, które są autonomicznymi kopalniami (tam zbiegają się wszystkie rury z odwiertów i gaz jest odwadniany i oczyszczany i dalej transportowany do np. aglomeracji poznańskiej i wrocławskiej i do Zagłębia Miedziowego). Działa ten system już od wczesnych lat 70.

  Wracając do Ministra i tego czy w ciągu 5 lat uda nam się osiągnąć niezależność. W pobliżu złoża Siciny jest gazociąg. W ogóle tych gazociagów jest kilka w okolicy.

  Wystarczy powiercić po okolicy tak jak to zrobiono wcześniej. Co jakiś czas jak jadę do Góry Sląskiej widać w polu głowice odwiertu gazowego. Jest tego dużo \. Ciągnie się od szlichtyngowej, Zuchlów, aż po Wąsosz i Wiewierz. W prostej linii około 30km. Ten teren jest gotowy do produkcji gazu. Wystarczy poczytać ile gazu w ciągu 35 lat dało tylko jedno złoże Wiewierz/Załęcze. Na tej stronie piszą –> http://www.wnp.pl/artykuly/35-lat-eksploatacji-na-zaleczu,5104.html że było to 19,1 mld m3. W ciągu 35 lat z innych okolicznych złóż zaczęto wydobywać podobną ilość gazu. Pisza tutaj —> http://www.pgi.gov.pl/pl/geologia-naftowa-uslugi/448-w-poszukiwaniu-ropy-i-gazu.html, ze złoże Żuchlów ma podobną wydajność jak Załęcze bo jest tam udokumentowane 25 mld m3 gazu Niech to będzie drugie tyle. Czyli zakładam 40 mld m3. Polska wydobywa około 4/5mld m3 rocznej własnego gazu. Liczą 40 mld m3 przez 35 lat daje nam to 30% udział tych złoż bo są też inne w okolicy mniejsze.

  Biorąc powyższe pod uwagę i to że Polska ma teraz udokumentowane złożą gazy konwencjonalnego an poziomie 140mld m3 i po trzecie, że szacowane zasoby złoża Siciny, tylko jednego z wielu obszarów koncesyjnych, są na poziomie 290 mld m3 jestem pewien, że to jest tylko kwestia lat a nie dziesięcioleci, że pstrykniemy braciom Rosjanom już niedługo palcami i uniezależnimy się od nich od gazu.

  Gazu jest duuużo, i bardziej mnie martwi następujący fakt, że w mojej miejscowości ludzie wiedzieli, że gaz był wiercony w latach 70. Ale wtedy szukano gazu konwencjonalnego i szukano gazu w innych miescach oddalonych od tego miejsca o parę kilometrów. Ktoś wiedział, że ten odwiert jest perpektywiczny dla gazu łupkowego, bo wyraźnie teraz przebija się to do prasy, że mieli dostęp do banań sprzed wielu lat. Ktoś wszedł i zrobił tam dziurę po 35 latach i właściwe ma problem z głowy. Oni nie wiercą tam już. A aby oszacowac złoze trzeba wykonac kilka wierceń. Oni wiedzą, że ten gaz tam jest. Nie muszą tego robić bo maja rdzenie po wierecniu. Czekaja aż ustali Polska ile za niego chce i wtedy zacznie się targ. Szkoda, że nie robi tego Polska firma tylko kapitał za którym stoi nie kto inny tylko Geroge Sorosz. Nie mam mu za złe, i broń boze nie mam mu za załe ze jest Zydem. Ale dlaczego my tak trwonimu nasz kapiał. ktoś za te wiercenia zapłacił lat temu kiladzeisiat. A teraz ktoś z zagranicy napasie się naszymi zaskami. Nie ważne jaki ma kolor skóry szkoda, ze nie polski kapitał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s