Inicjatywa FracFocus

Jednym z zarzutów amerykańskich przeciwników wydobywania gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego jest rzekome ukrywanie przez firmy składu chemicznego płynów szczelinujących. Miałoby to m.in. chronić przemysł przed oskarżeniami, że to chemikalia przez nie użyte zatruły wodę i glebę. Zarzut ten jest nieprawdziwy z dwóch powodów.

Co prawda nie istnieje federalny nakaz ujawniania stosowanych związków chemicznych podczas szczelinowania (FRAC Act nie został uchwalony), ale poszczególne stany stopniowo wprowadzały prawo, które wymuszało na firmach wydobywczych podawanie listy używanych chemikaliów. W opublikowanym ponad rok temu wpisie informowałem, że stosowne dane można odnaleźć na stronach internetowych stanowych organizacji ochrony środowiska. To powód pierwszy.

Ostateczny cios powodujący, że zarzut utajniania chemikaliów obecnie zdezaktualizował się, zadała inicjatywa FracFocus. Czym ona jest?

FracFocus.org jest internetową bazą danych, wykazem związków chemicznych użytych przez firmy wydobywcze podczas szczelinowania hydraulicznego danego odwiertu. Powstała z inicjatywy Ground Water Protection Council  oraz Interstate Oil and Gas Compact Commission. Pierwsza z nich jest organizacją nonprofit dbającą o ochronę krajowych zasobów wód podziemnych. Druga to rządowa agencja, której celem jest zapewnienie najlepszego wykorzystania amerykańskich zasobów energetycznych (gazowych i ropnych) z poszanowaniem ochrony środowiska i bezpieczeństwa ludności.

Strona FracFocus.org powstała w kwietniu 2011 roku, ale gromadzenie do niej danych rozpoczęto w styczniu 2011 roku. Obecnie w bazie możemy znaleźć informacje dotyczące ponad 15 000 zabiegów szczelinowania! Ta liczba pokazuje jak powszechnym zjawiskiem jest szczelinowanie hydrauliczne i na jak wielką skalę wykonuje się je w USA.

Korzystanie z bazy jest bardzo intuicyjne i najlepszym sposobem odnalezienia interesujących nas informacji jest skorzystanie z mapy opartej o technologię GoogleMaps (kliknij obrazek, aby powiększyć):

mapa-ogólna

Na mapie ogólnej wybieramy żądany stan i zagłębiając się w kolejne poziomy GoogleMaps dochodzimy do widoku pojedynczych odwiertów (kliknij obrazek, aby powiększyć):

mapa-szczegółowa

Po kliknięciu dowolnego znacznika otworzy się okienko z linkiem do pliku .pdf, zawierającego szczegółowe informacje o zabiegu szczelinowania wybranego odwiertu. Jako przykład wybrałem jeden z odwiertów w Pensylwanii, znajdujący cię w hrabstwie Clinton. Czego możemy się o nim dowiedzieć? Klikając na ikonkę pliku .pdf dostaniemy taki oto wykaz (kliknij obrazek, aby powiększyć):

karta

Tabela zwiera listę około dwudziestu związków chemicznych dodanych do płynu szczelinującego. Podane są ich nazwy, stężenie oraz unikalny numer CAS, dzięki któremu łatwo znajdziemy (np. w internecie) karty charakterystyki danego związku. Opisują one m.in. właściwości danego związku, jego wpływ na środowisko i człowieka, a także sposób postępowania w wyniku zatrucia, itp. Z tabeli dowiemy się również o ilości wody zużytej do szczelinowania hydraulicznego.

Mamy zatem do czynienia z pełną jawnością w temacie stosowania chemikaliów w procesie udostępniania złóż gazu łupkowego w USA. Informacje do bazy FracFocus firmy dostarczają dobrowolnie, ale patrząc na ilość opublikowanych danych (ponad 15 000 w ciągu kilkunastu miesięcy!) można stwierdzić, że inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem.

Na koniec krótki film promocyjny FracFocus, stworzony z okazji pierwszej rocznicy jej istnienia:

Przeczytaj także:

Reklamy

Posted on 29 Maj 2012, in Chemikalia a gaz łupkowy and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s