7 odwiertów dla Orlenu, 10 dla PGNiG i gwarancje bezpieczeństwa dla samorządów

wiertniaOrlen chce zintensyfikować swoje prace w poszukiwaniu gazu łupkowego. Na ten rok planuje wykonanie 7 odwiertów. Prawdopodobnie większość z nich zostanie odwiercona na Lubelszczyźnie, ponieważ sześć z ośmiu swoich koncesji spółka posiada w tym regionie kraju. Wydatki na ten cel mają sięgnąć kilkuset milionów złotych.

PGNiG również przyspiesza, co zapowiadała sama pani prezes Grażyna Piotrowska-Oliwa. W bieżącym roku planowane jest odwiercenie maksymalnie dziesięciu odwiertów. Dlaczego tylko tyle? Bo każdy z nich ma kosztować 15 mln. $, a ponadto dużo czasu zajmują rozmowy i akcje informacyjne w lokalnych społecznościach.

Szefowie spółek stąpają bardziej po twardej ziemi niż bujają w obłokach, jak minister Budzanowski. W konfrontacji z powyższymi zapowiedziami jego przepowiednie gazowego eldorado zaczynają przypominać fatamorganę. Oczywiście pozostają jeszcze zagraniczni właściciele koncesji, ale w chwili obecnej nie wysuwają się oni przed szereg.

związek województw logoWracając do lokalnych społeczności. Samorządy wojewódzkie oczekują, że eksploatacja gazu łupkowego będzie przebiegała pod stałą kontrolą, przy użyciu najlepszych technologii i przyczyni się do lokalnego rozwoju. Brzmi to trochę infantylnie. Rolnicy każdego roku oczekują dobrej pogody i obfitych plonów, a jak sami wiemy nie zawsze to się udaje. Władze regionalne chcą gwarancji bezpieczeństwa podczas poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego. Dobra praktyka inżynierska, odpowiednie regulacje prawne i instytucje kontrolne są w stanie zminimalizować ryzyko wypadków i awarii do poziomu akceptowalnego przez wszystkich. Jak zatem wyglądają polskie przepisy prawne i standardy techniczne w zderzeniu z nowym łupkowym wyzwaniem?

iea logoDobrze. Można nawet rzec, że wzorcowo. Tak przynajmniej twierdzi Międzynarodowa Agencja Energetyczna, która w ogłoszonym przez siebie raporcie „Złote zasady dla złotej ery gazu” przedstawia Polskę jako lidera w regulacjach prawnych i rozwiązaniach chroniących środowisko podczas wydobycia. Nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli Polska jest krajem, w którym branża wydobywcza rozwija się od ponad stu lat, a tradycje górnictwa węglowodorowego są dłuższe niż u obecnych potentatów ropnych i gazowych, to musimy mieć wypracowane standardy i regulacje. Agencja sformułowała wiele zasad w swoim raporcie, które w skrócie przedstawiają się następująco:

 • informowanie lokalnych mieszkańców o prowadzonych pracach i ich wpływie na otoczenie
 • minimalizacja niekorzystnych czynników związanych z poszukiwaniami i wydobyciem
 • dokładne zbadanie terenu i środowiska naturalnego przed podjęciem prac
 • monitoring stanu powietrza, wody i gleby w trakcie prowadzonych prac
 • ograniczanie zużycia wody, produkcji odpadów i emisji zanieczyszczeń
 • stosowanie solidnych zasad projektowania, budowy i eksploatacji
 • wdrażanie najlepszych technologi i standardów w celu minimalizacji ryzyka zdarzeń kryzysowych

Źródła:

 • gazownictwo.wnp.pl
 • ekonomia24.pl

Przeczytaj także:

Reklamy

Posted on 1 czerwca 2012, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

 1. 10 dziur przez pgnig ?? jest pół roku i ani metra nie uwiercili, ciekawe jak zrobią te otwory chyba bombą atomową

  • Mówią o maksymalnie dziesięciu odwiertach. A to oznacza zarówno 10, jak i… tylko 2. W planach na ten rok PGNiG ma wykonać odwierty Lubocino-2H i Opalino-2 na koncesji „Wejherowo”, Miłowo-1 na koncesji „Kaszuby-Szemud”, Lubycza Królewska-1 na koncesji „Tomaszów Lubelski” (nie wiem na ile są to aktualne informacje).
   Do tego mogą dojść odwierty, które rozpoczną się pod koniec roku, a zakończą dopiero w 2013. No i nie wiadomo, czy Lubocino-1 będzie miało odwiert poziomy. Bo mówiąc o odwiertach, mogą mieć również na myśli odwierty poziome w już wykonanych odwiertach pionowych. Także o „wykonaniu planu” dowiemy się pewnie dopiero za rok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s