TRUTHLAND – filmowa odpowiedź na Gasland

logo-truthlandFilm Gasland, który miał przestraszyć ludzi i ostrzec ich przed przemysłem wydobywczym gazu ziemnego, doczekał się filmowej riposty. Całkiem niedawno światło dzienne ujrzał film Truthland, wyprodukowany w podobnej konwencji co jego adwersarz. Główna bohaterka i narratorka Shelly, typowa „mama z Pensylwanii” jak sama siebie opisuje, wyrusza w podróż po kraju, aby poznać fakty o wydobyciu gazu łupkowego. Chce przekonać się, czy dramat ludzi pokazywanych w Gaslandzie jest prawdą; czy rzeczywiście przemysł wydobywczy jest taki straszny, jakim go ukazano.

Film trwa niecałe 35 minut i jest w oryginalnej angielskiej wersji językowej. Jednak dla tych, którzy nie władają biegle językiem angielskim, przetłumaczyłem na język polski najważniejsze fakty, sceny i wypowiedzi, jakie pojawiają się w filmie. W chronologicznym porządku przedstawiłem je pod filmem poniżej.

Truthland – trailer:

Truthland – pełna wersja:


Najistotniejsze fragmenty filmu:

1:35 Patricia Harasynczuk, Brackney, hrabstwo Susquehanna, Pensylwania.

W jej okolicy od dawna znane są miejsca, gdzie z dna potoków ulatnia się gaz ziemny. I to z czasów na długo przed pojawieniem się tam firm wydobywczych. Patricia zabiera narratorkę filmu nad potok, z którego dna wydobywają się pęcherzyki metanu. Zbiera ulatniający się gaz do pojemnika i podpala go udowadniając, że jest on palny. Tak jak w kranach bohaterów filmu Gasland.

5:30 John Hanger, były pracownik Departamentu Ochrony Środowiska Pensylwanii.

Gasland wprowadza w błąd, jego celem jest likwidacja przemysłu gazowego”. „Prawda o wiertnictwie gazowym jest bardziej skomplikowana niż zostało to przedstawione w Gaslandzie„. „W Gaslandzie Josh Fox twierdzi, że płyn szczelinujący zatłaczany do odwiertu podczas powrotu na powierzchnię zanieczyszcza wody podziemne. To nie prawda, nie mamy żadnego udokumentowanego przypadku takiego zdarzenia.”

7:20 Joseph Martin, profesor z Drexel University w Filadelfi.

Profesor mówi, że jest wiele źródeł gazu tuż pod powierzchnią jak i w głębi ziemi. Gaz z odwiertów nie może przenikać do przydomowych studni wodnych. Nie jest to w niczyim interesie, aby gaz uciekał z odwiertu, bo to marnotrawstwo pieniędzy. Nikt nie jest zainteresowany zanieczyszczaniem wód pitnych metanem, a tym bardziej chemikaliami.

9:50 Terry Engelder, profesor geologii Uniwersytetu Penn State, Pensylwania.

Profesor twierdzi, że gaz pojawiający się w płonących kranach bohaterów Gaslandu nie jest wynikiem szczelinowania hydraulicznego, jak mylnie stwierdzał to Josh Fox. Gaz ten jest pochodzenia biogenicznego, metan z płytkich złóż podziemnych, który może dostać się do wody podczas wiercenia przydomowych studni wodnych. Fakt ten potwierdziły stanowe organizacje odpowiedzialne za ochronę środowiska. Na przestrzeni ostatnich 60 lat nie stwierdzono przenikania gazu ze złóż gazu łupkowego do wód podziemnych.

13:30 Gary Hanson, dyrektor The Red River Watershed Management Institute z Caddo Parish, Luizjana.

Gary Hanson stwierdza, że nie jest możliwe, aby szczeliny powstałe podczas szczelinowania hydraulicznego złoża gazu dotarły aż do warstw wód podziemnych. Szczeliny wraz z oddalaniem się od osi odwiertu stają się coraz mniejsze aż do zaniknięcia. Na podstawie badań mikrosejsmicznych ok. 10 000 szczelinowanych odwiertów nie stwierdzono ani jednego przypadku, aby szczeliny dotarły w pobliże pokładów wody pitnej (w praktyce ich długość nie przekracza 150 metrów, a więc od warstw wodonośnych w najgorszym przypadku dzieli je i tak ponad 2-kilometrowy nadkład skał – przyp. Jakub Słabicki).

16:50 Jim Marston, Environmental Defense Fund (organizacja ekologiczna – przyp. Jakub Słabicki), oddział w Teksasie.

„Oczywiście, że Gasland przedstawia wiele dramatycznych zdarzeń, ale ja mam inne zdanie odnośnie źródeł problemów przedstawionych w filmie, w odróżnieniu od reżysera Josha Foxa, który powiązał je ze szczelinowaniem hydraulicznym. Większość problemów w przemyśle wydobywczym odnosi się do niewłaściwego zabezpieczenia odwiertów, a nie do technologii szczelinowania samej w sobie.

wykres-MWh

Wydobycie gazu łupkowego zużywa mniej wody w przeliczeniu na 1 MWh niż inne źródła energii

18:40 Michael Webber, University of Texas.

Michael wyjaśnia narratorce filmu, że choć udostępnianie złóż gazu łupkowego pochłania duże ilości wody, to jednak w porównaniu do innych źródeł energii jest od nich wyraźnie „oszczędniejsze” w przeliczeniu na jedną megawatogodzinę wyprodukowanej energii elektrycznej.

Robert-zdj1

„Podpalanie” wody u Roberta Sandella

Robert-zdj2

Skąd „palna woda” w kranie, skoro w okolicy nie wydobywa się gazu?

22:30 Robert Sandell, Guilford w hrabstwie Chenango, stan Nowy Jork.

Robert na powitanie mówi żartobliwie, że u niego nie wolno palić papierosów podczas kąpieli pod prysznicem. Na dowód tego pokazuje, że wodę w jego kranie można „podpalić”, tak jak jest to pokazane w słynnej scenie w Gaslandzie. Skąd zatem gaz ziemny w kranie Roberta, skoro w jego okolicy nie prowadzi się wydobycia gazu łupkowego? Ba, w całym stanie Nowy Jork obowiązuje moratorium na stosowanie szczelinowania hydraulicznego w poszukiwaniu gazu łupkowego.

32:25 Ten fragment jest wisienką na torcie filmu Truthland. Reżyser filmu Gasland Josh Fox potwierdza, że wiedział o tym, że palny gaz w kranach mieszkańców, których filmował, pojawiał się u nich na długo przed przybyciem firm wydobywczych poszukujących gazu łupkowego. Jednak dodaje przy tym w ignorancki sposób, że ten fakt nie jest istotny.

Josh Fox sam podaje dowód, że jego film Gasland to manipulacja. Ukrył przed mieszkańcami i widzami istotny fakt – w filmowanych okolicach od lat wiedziano o naturalnych przeciekach gazu ziemnego do wód pitnych, niezwiązanych z wydobyciem gazu łupkowego, a tym samym technologią szczelinowania hydraulicznego. Otwartym zostaje pytanie dlaczego tak postąpił. Z pewnością udało mu się na podstawie niesłusznych i niczym niepodpartych wniosków przestraszyć wielu mieszkańców mających pod sobą potencjalne złoża gazu łupkowego. Przestraszyć na tyle, że stacja telewizyjna HBO postanowiła sfinansować kontynuację (sequel) jego filmu. Ciekawe czy oparty zostanie o fakty, czy ponownie o manipulacje, aby wzbudzić kolejne sensacje.

Przeczytaj także:

Reklamy

Posted on 18 czerwca 2012, in Fakty i mity o gazie łupkowym and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

 1. na kilometr śmierdzi PR’em i dużymi pieniędzmi.
  film sfinansowany przez firmy wydobywcze.

  http://www.gogreennation.org/2012/06/gas-industrys-version-of-gasland-truthland/

  • I tylko tyle? Żadnych merytorycznych uwag?
   Zabawne, ale autorzy sami na końcu filmu podają kto jest głównym sponsorem produkcji; nikt niczego nie ukrywa.
   Niech zgadnę skalpel, jak boli cie ząb to idziesz do fryzjera, bo stomatolog reklamujący swoje usługi stomatologiczne to przecież „śmierdzi PR’em” 😀
   Matematycy piszą książki do nauki matematyki, geolodzy najlepiej znają się na geologii, a firmy wydobywcze na wydobywaniu surowców spod ziemi. Więcej prawdy, konkretów i odpowiedzi na trudne pytania znajdzie się w filmie Truthland, powstałym przy współudziale fachowców z branży, niż w Gaslandzie nakręconym przez reżysera teatralnego z Nowego Jorku, który kompletnie nie zna się na górnictwie gazowym i w swoim filmie za wszystkie nieszczęścia świata obwinia gaz łupkowy i szczelinowanie hydrauliczne.

 2. zarówno jeden jak i drugi film może być manipulacją . nieprawdaż Fox zrobił film bardzo osobisty ,pełen swoich odczuć . miał do tego prawo ,podobnie jak kobieta reżyserująca drugi film ,a prawda ? no właśnie leży tam gdzie leży . nie ufam koncernom ,wiem jak mają niekorzystny wpływ na przeciętną gospodarkę ,jak niszczą małe firmy i regionalnych rolników .Unia Europejska też miała być manną z nieba ,jak widać z tego nieba coraz więcej państw chce uciekać ,,,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s