Plan odwiertów PGNiG na koncesjach gazu łupkowego do roku 2015

Choć trudno znaleźć szczegółowe informacje o planach poszukiwawczych firm zagranicznych, to w przypadku naszego krajowego koncernu można wyszukać w Internecie wiele ciekawych danych. Na przykład harmonogram prac wiertniczych na koncesjach gazu łupkowego należących do PGNiG (z końca 2011 roku). Gazowa spółka posiada 15 koncesji (to są koncesje na poszukiwanie tylko gazu łupkowego), które na mapie Polski prezentują się następująco:

koncesje-PGNiG

Koncesje PGNiG (żółte obramowania)


Na zaznaczonych obszarach do końca 2015 roku PGNiG zamierza wykonać kilkadziesiąt odwiertów poszukiwawczych gazu łupkowego. Harmonogram prac przedstawiony jest na poniższym rysunku:

plan-odwiertów-PGNiG

Pierwsza kolumna od lewej zawiera nazwy bloków koncesyjnych. Linie z grotami pod nazwami odwiertów przedstawiają szacunkowy przedział czasu w ciągu roku, kiedy odbywać się będą wiercenia. Z harmonogramu wynika, że w obecnym roku miały wystartować prace nad siedmioma odwiertami, z czego trzy zakończą się w przyszłym roku. Z ostatnich informacji w mediach można wywnioskować, że powyższy plan częściowo uległ zmianie. Wiercenie odwiertu Lubocino-2H powinno rozpocząć się dopiero w sierpniu tego roku. Oczywiście za kilka miesięcy ponownie mogą wystąpić przesunięcia. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na istotną rzecz. Jeśli są to wszystkie planowane odwierty PGNiG na najbliższe lata, to w takim tempie rewolucja gazu łupkowego będzie jak mityczne El Dorado – mówili o niej wszyscy, ale nikt się nie doczekał.

Powiązane artykuły:

Reklamy

Posted on 22 czerwca 2012, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. ciekawe kto im to będzie wiercił? po 10 dziur w roku haha

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s