Zagrożenia związane ze szczelinowaniem hydraulicznym

agregaty-pompowe

Agregaty pompowe przygotowane do szczelinowania odwiertu Łebień LE-2H. Źródło: pgi.gov.pl

Kontynuacja wpisu: Co to jest szczelinowanie hydrauliczne?

Największym zagrożeniem związanym ze szczelinowaniem hydraulicznym jest wyciek płynu szczelinującego. Jeśli zawiera on niebezpieczne związki chemiczne, to mogą one skazić wodę i glebę. Generalnie możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami wycieków: w odwiercie i na powierzchni ziemi podczas magazynowania. Jak im zapobiegać?

przekrój-odwiertu---zdjęcie

Przekrój odwiertu. Widoczne 3 warstwy rur ochronnych wokół rury wydobywczej. Źródło: Truthland Movie.

Podczas szczelinowania przeciekom płynu zabiegowego zapobiega stalowe orurowanie otworu i uszczelnienie cementowe – to samo, które ma chronić przed przeciekami gazu. Ponadto w górnej części odwiertu, na głębokościach na których znajdują się wody gruntowe, ściany odwiertu zabezpieczone są nawet kilkoma warstwami rur i cementu, a to daje dodatkowe zabezpieczenie na wypadek awarii. W dotychczasowej historii przemysłu gazowego w USA na ponad milion przeprowadzonych zabiegów szczelinowania hydraulicznego nie stwierdzono ani jednego przypadku, aby ta technologia przyczyniła się do zanieczyszczenia środowiska.

Na ten milion przypadków zdarzyło się niewiele wypadków, spowodowanych jednak przez człowieka, a nie technologię. W wyniku niedbalstwa i błędów pracowników dochodziło do zanieczyszczenia wody pitnej. Na firmy wydobywcze nałożono kary oraz obowiązek dostarczania mieszkańcom czystej wody i naprawienia szkód. Tak było w słynnych scenach „płonącej wody” w kranach w filmie Gasland. Reżyser filmu winą za to obarczył szczelinowanie hydrauliczne. Jednak po wielu badaniach okazało się, że to firma wydobywcza wykonała nieszczelną cementację odwiertu i gaz z nieodkrytego płytkiego złoża dostał się do wód gruntowych. Obecnie szkody zostały usunięte, a woda ze studni mieszkańców ponownie jest zdatna do picia.

zbiornik-na-wodę-i-płyn-szc

Wyłożony folią izolującą zbiornik na wodę i zużyty płyn szczelinujący. Źródło: pgi.gov.pl

Zapobieganie wyciekom płynu szczelinującego na powierzchni sprowadza się do szczelnego i bezpiecznego ich przechowywania. Bezpieczne magazynowanie odbywać się może na różne sposoby – poprzez stosowanie zbiorników dwuściankowych, specjalnych tac lub basenów pod zbiornikami czy też wyłożenie terenu pod nimi specjalną folią chroniącą glebę przed wyciekami. Tym ostatnim sposobem zabezpiecza się np. zbiorniki ziemne służące do przechowywania zużytego płynu szczelinującego.

Innym, mniej znanym zagrożeniem związanym ze szczelinowaniem hydraulicznym, jest możliwość wywoływania niewielkich wstrząsów w głębi ziemi. Gdy prace wydobywcze prowadzi się na terenach, na których mogą występować silne naturalne napięcia w skałach, wówczas tłoczenie płynu szczelinującego pod bardzo wysokim ciśnieniem może spowodować przyspieszenie rozładowania się tych naturalnych napięć. Taki przypadek miał miejsce w ubiegłym roku podczas prac w Wielkiej Brytanii, w okolicach miasta Blackpool.

szczelinowanie-a-trzesienie

Trzęsienie ziemi w Fidżi wywołało większe drgania w okolicy odwiertu niż samo szczelinowanie. Źródło: pgi.gov.pl

Na terenie Polski takie zdarzenie jest mało prawdopodobne. Pomimo tego polskie służby prowadziły monitoring prac prowadzonych w 2011 roku przy odwiercie w Łebieniu na Pomorzu. Pomiary wykazały, że wstrząsy sejsmiczne wywoływane szczelinowaniem hydraulicznym były nieodczuwalne dla mieszkańców i budynków. Urządzenia pomiarowe wykazały nawet, że silniejsze drgania niż szczelinowanie wywołało trzęsienie ziemi, które w tym samym czasie zdarzyło się w okolicach Fidżi, ponad 15 000 kilometrów od granic Polski.

Przeczytaj także:

Reklamy

Posted on 27 czerwca 2012, in Szczelinowanie hydrauliczne and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s