Łupkowy odwiert Łebień LE-2H produkuje gaz ziemny

3Legs ResourcesPojawiły się pierwsze konkretne informacje o gazie łupkowym w Polsce. Nie dotyczą one jeszcze szacunków zasobów wydobywalnych, ale stanowią element polskiej łupkowej układanki. Firma 3Legs Resources opublikowała dane z trwających testów produkcyjnych odwiertu Łebień LE-2H. Uzyskiwany obecnie przepływ gazu mieści się w przedziale 15 900 – 22 100 m3/dzień. To dużo czy mało? Trudno powiedzieć, ponieważ testy jeszcze się nie zakończyły. Możemy jednak pokusić się o porównanie aktualnej wydajności odwiertu LE-2H ze średnią początkową wydajnością uzyskiwaną w odwiertach gazu łupkowego w USA. Na łamach czasopisma Oil&Gas Journal znajduje się rzeczowy artykuł dotyczący wydobycia gazu łupkowego ze złoża Fayetteville. Dla naszej analizy najbardziej przydatny jest rysunek 11 przedstawiający średnie wydajności z odwiertu w pierwszym miesiącu pracy w wybranych hrabstwach.

wydajności z Fayettevile

Skupiając się na początkach zagospodarowywania złoża w 2008 roku widzimy, że w pierwszym miesiącu eksploatacji odwiertu uzyskiwano średnie wydajności gazu ziemnego w przedziale od 44 do 55 milionów stóp sześciennych miesięcznie, tj. 41 500 – 52 000 m3/dzień. Od tych wartości wyraźnie odbiegają odwierty z hrabstwa Independence z wydajnościami o połowę niższymi: 20 mln stóp sześć., czyli ok. 19 000 m3/dzień.

Porównując do odwiertów z Fayetteville widzimy, że Łebień LE-2H nie posiada obecnie tak dużego potencjału produkcyjnego jak odwierty amerykańskie. Jednak wydajność na poziomie ok. 20 000 m3/dzień jest obiecująca. Pozostaje nam czekać na kolejne wyniki testów nie tylko z odwiertów 3Legs Resources, ale także z pozostałych koncesji.

Przeczytaj także:

Reklamy

Posted on 8 listopada 2012, in Gaz łupkowy w Polsce and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. gaz lupkowy to dywyrsyfikacja energii a takze nowe miejsca pracy

  2. „…wydajność na poziomie ok. 20 000 m3/dzień jest obiecująca”
    Obiecująca raczej klapę :(, bo na poziomie zaledwie ~35 % średniej z wydajności przedstawionych na wykresie. Mam nadzieję, że dalej będzie zdecydowanie lepiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s